Fri. Apr 25, 2025
ћирилица /latinica

Predstavnici Grada Istočno Sarajevo posjetili Arad i Temišvar

Izvor: Filter

Predstavnici Grada Istočno Sarajevo proteklog vikenda boravili su u dvodnevnoj posjeti Rumuniji, gdje su, u Aradu, razgovarali sa potpredsjednikom Saveza Srba u toj zemlji Darkom Voštinarom o značaju očuvanja srpskog identiteta i pravoslavne vjere u Rumuniji.

Samostalni stručni saradnik za memorijalizaciju i kulturu pamćenja, istoričar Svjetlana Samardžija, položila je, u ime gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića, vijenac na spomen-obilježje u Aradu, posvećeno stradalim srpskim civilima interniranim u toku Velikog rata u zloglasni austrougarski logor smješten u Aradskoj tvrđavi.

Gradonačelnik Ćosić izrazio je žaljenje što zbog mnogo obaveza nije bio u prilici da lično otputuje u Arad i Temišvar, te objasnio da je najveći broj stradalih srpskih civila interniranih u logoru Arad bio upravo sa prodručja BiH.

„Van naučnih krugova manje je poznata činjenica da je više hiljada srpskih civila skončalo u jednom od ozloglašenih logora u rumunskom gradu Aradu, nekada većinski srpskom gradu. U Aradu ih je sada svega 505. Srbi u Rumuniji prisutni su još od šestog vijeka, oni su naši ‘čuvari Krajine’. Njihova djelatnost u oblastima kulture i religije najbolje se ogleda u gradovima kao što su Temišvar i Arad“, istakao je Ćosić.

Prema njegovim riječima, u okviru memorijalizacije i kulture pamćenja, Gradska uprava je nastojala da prikupi imena stradalih sa naših prostora, tj. Sarajevsko-romanijske regije.

„Austrougarska je u toku Velikog rata oformila oko 300 logora, od kojih se jedan nalazio u Doboju, kroz koji je prošlo oko 46.000 ljudi, od toga se 13.000 nikada nije vratilo“ naveo je Ćosić i dodao da je i Arad bio mjesto stradanja 4.317 civila.

„Obala rijeke Muriš je bila njihova „plava grobnica“, a danas se u Aradskoj tvrđavi nalazi vojna baza, pa je obilazak grobnih humki omogućen samo dva puta godišnje uz posebne dozvole, ali ostaje ovo spomen-obilježje i prazno livadsko polje u slučaju da nekada bude omogućen prenos zemnih ostataka stradalih“, objašnjava Ćosić.

Kako je naveo, koliko je područje Temišvara i Arada bilo prepoznato u srpskoj istoriji, govori i istorijski podatak da je nakon obnove Pećke patrijaršije ulazilo pod njenu jurizdikciju, kao i to da je nakon ujedinjenja srpske crkve 1920. godine Temišvarska eparhija ostala pod njenim okriljem.

Tokom posjete, predstavnici Grada Istočno Sarajevo obišli su Srpski pravoslavni Saborni hram i dvor Temišvarske eparhije, te crkvu Sv. Petra i Pavla u Aradu, u čijoj izgradnji je tokom 19. vijeka učestvovala poznata srpska porodica Tekelija.

U ime gradonačelnika Istočnog Sarajeva Ljubiše Ćosića, predstavnicima Saveza Srba u Rumuniji i starješini crkve Sv. Petra i Pavla u Aradu uručeni su prigodni pokloni, koji svjedoče o stradanjima Srba, kako u BiH, tako i u Rumuniji.

Gradonačelnik Ćosić uputio je iskrene pozdrave i izrazio uvjerenje da je ovo tek početak saradnje Grada Istočno Sarajevo i srpske zajednice u Rumuniji, te da će ona sigurno biti nastavljena i u budućnosti.

U Rumuniji je, osim gradske delegacije, boravila i grupa profesora i kulturno- prosvjetnih radnika iz Istočnog Sarajeva.


©citajfilter.com 2019-2024 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com