SOKOLAC: Obilježene 33 godine od prvog postrojavanja srpske milicije

Izvor: Srna
Na Sokocu su danas obilježene 33 godine od Prve smotre milicije Srpske Republike BiH – policije Republike Srpske, koja je, kako je istaknuto, zahvaljujući dobro obrazovanim starješinama, zajedno sa teritorijalnom odbranom, stala na branik otadžbine.
Povodom toga organizovan je prijem kod načelnika opštine Strahinje Baševića, prislužene svijeće i položeni vijenci na Centralno spomen-obilježje, te evocirane uspomene na 782 poginula pripadnika MUP-a za stvaranje Srpske.
Učesnici obilježavanja ovog datuma, značajnog za odbranu naroda Sarajevsko-romanijske regije, nastanak policije i MUP-a, ali i Vojske Republike Srpske, posjetili su i spomen-sobu u gradskom naselju Sokolac u kojoj se nalazi 630 fotografija poginulih srpskih boraca.

Potpredsjednik Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Goran Šehovac naglasio je da se ovaj dan ne smije zaboraviti jer je tadašnja policija bila jedina legalna formacija, koja je zahvaljujući dobro obrazovanim starješinama, zajedno sa teritorijalnom odbranom stala na branik otadžbine.
“Da nije bilo tih ljudi, u to teško vrijeme, teško je reći šta bi se sve desilo kad je u pitanju Srpsko Sarajevo i šta bi bilo sa našim građanima i treba uvijek odati počast tim ljudima, koji su održavali javni red i mir, a potom išli i na ratne zadatke”, rekao je Šehovac.
Predsjednik Podružnice Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske iz Istočnog Sarajeva Radovan Pejić podsjetio je da je u tadašnjoj Srpskoj Republici BiH prvo formirano ministarstvo unutrašnjih poslova /MUP/, da je u stroju od 230 pripadnika milicije njih 70 bilo osposobljeno za izvršavanje posebnih i specijalnih zadataka.

Pejić je naveo da je raport prvom ministru unutrašnjih poslova Mići Stanišiću predao prvi načelnik Centra službi bezbjednosti Sarajevsko-romanisjke regije Zoran Cvijetić.
On je dodao da je to bila jedina srpska oružana snaga u tadašnjoj BiH sve do maja, kada je formirana Vojske Republike Srpske, koja je sa rezervnim sastavom i teritorijalnom odbranom štitila srpski narod i njihove imovine na ovom području.
Pejić je najavio da će Udruženje veterana u ovoj godini raditi na tome da na Sokocu jedna od ulica ili trg ponese ime Zorana Cvijetića i da na ulazu u stadion bude postavljena kamena gromada sa pločom na kojoj će pisati o šta se tu dogodilo 30. marta 1992.
“Svi građani u Republici Srpskoj i imovina su zaštićeni i biće bezbjedni dok postoji MUP Srpske i veterani službe bezbjednosti”, poručio je Pejić.

Načelnik opštine Sokolac Strahinja Bašević rekao je da je čast biti dio događaja kojim se njeguje kultura sjećanja na prvo postrojavanje i smotru policijskih snaga MUP-a Srpske i formiranje prve srpske milicije na Sarajevsko-romanijskoj regiji, kada je postrojeno 230 policajaca i pripadnika jedinice za specijalne namjene.
Prema njegovim riječima, stvaranje prve srpske policije, MUP-a, Vojske i Republike Srpske istorijski su događaji jer Srbi sa ove strane Drine nisu imali svoju državu i teritoriju na kojoj bi se organizovali i odlučivali o svojim sudbinama.
“Svakako to treba da radimo u suživotu sa svim narodima u okruženju, jer mi i u današnjim okolnostima ne tražimo ništa tuđe, samo hoćemo da branimo svoje, da ostanemo na svojim vjekovnim ognjištima, organizovani u Republiku Srpsku koju smo stvorili”, izjavio je Bašević novinarima.

Jedan od učesnika prvog postrojavanja milicije Srpske Republike BiH na stadionu Bare na Sokocu Malko Koroman rekao je novinarima da je na današnji dan 1992. godine osnovano ministarstvo unutrašnjih poslova Srpske, preteča današnjeg MUP-a.
On je izrazio uvjerenje da ovaj događaj treba češće pominjati jer je srpska milicija formirana prije Vojske Republike Srpske i “bila je prva na braniku sadašnjih granica i naroda šireg romanijskog područja i širom Srpske”.
Koroman je poručio političarima da upregnu sve svoje znanje i moć, da angažuju pametne ljude, da se sačuvaju Republika Srpska, MUP i sve druge institucije.

Vijence na Centralno spomen-obilježje na Sokocu položile su delegacije Policijske stanice Sokolac po ovlaštenju ministra unutrašnjih poslova Republike Srpske, Boračke organizacije Republike Srpske, grada Istočno Sarajevo, opština Sokolac, Pale, Istočno Novo Sarajevo, Boračke organizacije opštine Sokolac i Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske i Podružnice Istočno Sarajevo.




