KOJIĆ: Neće oni koji ne rade kako treba od mene praviti lošeg direktora
Izvor: Filter
Svi građani Pala treba da znaju istinu o poslovanju preduzeća „Vodovod i kanalizacija“ a.d. Pale, a prethodnih dana od rukovodstva SNSD-a Pale mogli smo čuti mnogo netačnih tvrdnji u vezi sa mojim radom u preduzeću.
Rekao je ovo Dejan Kojić koji je do juče bio direktor JP „Vodovod i kanalizacija“ Pale.
Svi izvještaji o poslovanju su jednoglasno usvajani i od odbora za reviziju i od nadzornog odbora. Nijedne godine eksterna revizija koja radi reviziju preduzeća nije imala nijednu primjedbu, poručuje Kojić.
Ispričao je da je juče u 12.00 izvršena primopredaja dužnosti između njega i novog direktora Miodraga Palkalovića, a da se pravo stanje vidi upravo u poređenju zapisnika o primopredaji 2017., kada je preuzo dužnost direktora i onog od juče kada je otišao iz Vodovoda.
O potraživanjima i naplati
„Oni tvrde da Vodovod ima 1.300.000 KM potraživanja. Tačno je da imamo 1.343.000 KM potraživanja, a 2017. godine, kada sam preuzeo dužnost direktora potraživanja su bila 1.899.000 KM. To znači da Vodovod ostavljam sa potraživanjima manjim za 550.000 KM“, rekao je Kojić.
Podsjetio je da rukovodstvo SNSD-a u Palama tvrdi da je naplata loša i rekao da to nije tačno.
„U 2015. i 2016. godini naplata je bila 87%. Već u 2017. godini, a došao sam krajem aprila, podigli smo naplatu na 94%. Naplata je u 2018. bila 103% jer smo naplaćivali stara dugovanja. Naplata je 2019. godine bila 101%, 2020. godine 98%, zatim 2021. godine 101%, 2022. godine 100,5%, a 2023. 98,9%. Malo koje javno komunalno preduzeće u Srpskoj se može pohvaliti ovakvom naplatom i to vam odgovorno tvrdim“, dodao je Kojić.
Govoreći o ostalim rezultatima rada podsjetio je da je u aprilu 2017. Vodovod imao 250.638 KM duga prema Vodama Srpske za vodne naknade, te da je i taj dug izmiren.
„Potpisali smo reprogram i sav dug izmirili još prije tri godine. Te 2017. godine smo imali i kredit Svjetske banke, naslijedio sam taj kredit u iznosu od 783.250 KM. Kompletan kredit je isplaćen. Trenutno je preduzeće zaduženo, a uzeli smo tri vozila, 28.990 kredita i 12.000 lizinga. Znači imamo 41.000 KM kredita, a 1.000.050 KM je bilo kada sam došao“, naveo je Kojić.
Broj radnika ostao isti
Komentarisao je i navode da je zaposlio veliki broj radnika. Ponovo se pozvao na zapisnike koji su činjenica, a ne nečiji navodi bez ikakkvog pokrića.
„Kada sam preuzeo preduzeće, 27.04.2017. godine Vodovod je imao 101 zaposlenog radnika na neodređeno i jednog radnika na određeno vrijeme. U zapisniku od juče stoji da Vodovod u radnom odnosu ima 101 radnika. Za sedam godina nismo povećali broj radnika i jedno smo od rijetkih preduzeća, ne samo u Palama nego i u Republici Srpskoj“, rekao je Kojić.
Ponovio je da je prije sedam godina i danas u preduzeću isti broj radnika i pozvao one koji su ga smijenili da kažu kakvo je stanje kod njih.
„Za početak neka izađu sa podatkom za Opštinu Pale. U odnosu na januar 2017. godine vjerujem da je danas 25 radnika više. Nisam htio ništa pominjati ali ne želim da neki ljudi koji ne rade kako treba od mene prave direktora koji nije dobro radio svoj posao“, poručio je Kojić.
O gubicima na mreži
Kojić je komentarisao i navode da su veliki gubici na mreži. Rekao je da o tome pričaju oni koji se nimalo ne razumiju u vodovodni sistem i upitao da pronađu jedno vodovodno preduzeće u Srpskoj čiji su gubici na mreži ispod 45%.
„Zato što su to stari sistemi, rekonstrukcija mnogo koštaju.Kada sam došao u Vodovod, za snabdijevanje Pala trebalo nam je 105 litara u sekundi. Evo ova godina je izuzetno sušna i sada trenutno Pale možemo snabdijevati sa 75 litara u sekundi. Smanjili smo gubitke za 30 litara u sekundi. Sve laži gnusne koje iznose nisu tačne i demantuju ih svi radnici preduzeća. Svi znaju da govorim istinu“, poručio je Kojić.
Obećavaju jeftiniju vodu a odlučili da poskupljenje ide na teret građana
Osvrnuo se i na nova obećanja o tome da će voda biti jeftinija. Može ali ako Opština da pare, a znaju da to do danas nisu htjeli, poruka je Dejana Kojića. Podsjeća da je tražio da teret poskupljenja snosi opštinski budžet a ne građani, ali da su to odbili.
„Jesmo tražili povećanje jer je bila ugrožena likvidnost poslovanja preduzeća ali isto tako uz zahtjev za povećanje cijene vode smo naveli i predložili da opština Pale iz budžeta nadoknadi razliku između postojeće i utvrđene cijene usluge i snabdjevanja. To smo tražili zato što znamo da opština Pale za dvije ustanove i dva preduzeća izdvaja skoro četiri miliona KM. Tražili smo sredstva da se ne povećava cijena vode. Morate znati da su troškovi poslovanja zadnjih pet godina enormno porasli. Samo ako uzemo da je lični dohodak bio 395 KM 2018. godine a sada 900 KM, koliko je povećan topli obrok. Na osnovu plate i toplog obroka po 550 KM su povećani troškovi, plus porezi i doprinosi to je po radniku 850 KM. Na deset radnika je 8.500 KM puta 12 mjeseci… Dakle 100.000 KM su povećani troškovi samo na deset zaposlenih“, rekao je Kojić.
Podsjetio je da je iz opštinskog budžeta 2017. i 2018. godine izdvajano 300.000 KM Kulturnom centru i 430.000 KM vrtiću sada se izdvaja oko 950. 000 KM.
„Nije problem, shvatam to zato što su rashodi i troškovi poslovanja rasli, ali ne želim da neko okrivljuje mene kao nekog nesposobnog rukovodioca zato što je tražio povećanje cijene vode i što nama nisu izdvojili 450.000 KM iz budžeta i građani ne bi osjetili povećanje vode“, dodao je Kojić.
Podsjetio je da je tada na sjednici Skupštine opštine na zahtjev Vodovoda da se iz budžeta izdvoje sredstva, za govornicu izašao načelnik Boško Jugović.
„Rekao da Opština Pale ne može izdvojiti iz budžeta 450.000 KM i da se ide u povećanje cijene vode. Tadašnja skupštinska većina je to usvojila. I sada oni koriste populističke mjere oko smanjenje cijene vode. Nije problem da smanje ali će onda morati dati iz budžeta opštine Vodovodu novac. Ja tačno znam kako preduzeće posluje i može li poslovati bez povećanja cijene vode“, zaključio je Kojić.
Brojna pitanja
Da je Kojićeva konferencija za medije izazvala veliko interesovanje pojedinaca i javnosti dokazuju i pitanja koja su mu upućena.
Kojić je upitan i da prokomentariše izjavu Nedeljka Eleka da je „Vodovod prodavao Sarajevu vodu jeftinije nego Paljanima i da to dovodi u pitanje Kojićevo srpstvo“
„Niže su cijene vode koja se isporučuje Sarajevu, Istočnom Sarajevu i Olimpijskom centru Jahorina za akumulaciju. Mi isporučujemo jedan dio vode i Istočnom Sarajevu, takođe po niskoj cijeni. Sa federalnim Sarajevom potpisan je ugovor 1996. godine uz posredstvo IPTF-a. Tadanašnji direktor Momir Blagojević potisao je ugovor o isporuci vode Sarajevu. Najveću količinu vode kupuje Vodovodno preduzeće iz Sarajeva, i to je nekih milion i po kubika godišnje. Imaju nižu cijenu isto kao Istočno Sarajevo i Olimpijski centar za akumulaciju. Njima smo za akumulaciju cijenu vode naplaćivali po 0,25 feninga da pomognemo to rukovodstvo. Sada im je 0,60 feninga po kubiku. A isporuka vode u tu akumulaciju je mnogo skuplja i košta više od ovog gravitacionog za Istočno Sarajevo i Sarajevo jer se troši električna energija i amortizacija pumpnih agregata“, objašnjava Kojić.
Kojić dodaje da njegovo srpstvo pod upitnik ne bi trebao stavljati Nedeljko Elek.
“Ja sam sa 18 godina uzeo pušku i otišao u rat. Pohvaljen sam od ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske i odlikovan od predsjednika Republike. O meni da priča jedan “grobar preduzeća“koji je uništio više privatnih firmi, a svi na Palama znaju kakvo je stanje u OC “Jahorina“ i šta je uradio gore. Evo „Sarajevo-gas“ koji ima 74 miliona KM kredita ili više, nije bitno. Prva rata kada dođe na naplatu šta će biti sa tim preduzećem. On o meni da priča, koji sam vraćao kredite naslijeđene i dugovanja. Nije malo za jedno malo preduzeće vratiti za šest godina 1.050.000 KM. Molim ga da me ne uzima u usta jer na svaku njegovu imam jasan odgovor. Za njega sam kristalno čista osoba“, rekao je Kojić.
Odgovarajući na pitanje da li je tačno da zbog gubitaka u sistemu, Vodovod od 2017. do danas ima prosute vode u vrijednosti od 10 miliona KM, Kojić kaže da je evidentno da u sistemu ima gubitaka i da je to tako u svakom vodovodnom sistemu koji je star.
„I da nema gubitka, mislite da bi se povećala prodaja vode. Da li biste vi kući držali otvorenu česmu non stop? I da nema gubitka u sistemu, potrošnja bi ista bila i prihod preduzeća te fakturisanje vode isto bi bio kao sada. Prihod preduzeća se može povećati samo, ako bi korisnici više držali otvorenu česmu i trošili više vode. To što imamo gubitak na transportnom cjevovodu između Vrela Prače i Brusa na 22 kilometra koji je izgrađen 1912. godine i imamo 30 litara u sekundi gubitka. Tu investivciju, da bi se ponovo izgradio cjevovod potrebno je oko 15 miliona KM. A 30 litara gubitka – to je jedno ozbiljno izvorište. Kada dođe vrijeme suša, radnici traže kvarove, popravljaju, vraćaju u sistem taj gubitak da bi Pale bile uredno snabdjevene vodom i da ne bude redukcije vode. Do proljeća je taj gubitak ponovo 30 litara jer je cjevovod iz 1912. godine. Nema ni opština te pare, jedino da se Vlada Republike Srpske uključi i investira u cjevovod koji su Austrougari pravili“, rekao je Kojić.
On je upitan i da prokomentariše pojedine navode da ima miljenike među potrošačima i da, navodno, neki vlasnici ugostiteljskih objekata plaćaju jeftinije vodu.
„To su spekulacije. Navedite mi jednog koji plaća tu cijenu 1,70 KM. Kada sam došao na mjesto direktora prvo sam vlasnike preduzeća natjerao da plaćaju vodu. Da ne spominjem koja su to preduzeća. Neki im nisu htjeli ni prići. Nisam mogao da isključujem običnom čovjeku vodu ako neću privredniku koji ima ozbiljnu firmu i dobro živi i vozi auto od 100.000, a ne plaća vodu. Tako sam ja funkciuonisao“, istakao je Kojić..
Kojić je upitan i da li je DEMOS „okrenuo leđa predsjedniku Republike Srpske i Republici Srpskoj“.
„Ne znam kako vi to vidite da je DEMOS okrenuo leđa? Koliko ja imam informaciju DEMOS i SNSD-e odlično sarađuju na republičkom nivou. Ako je okretanje leđa to što je DEMOS na Palama odlučio da ima svog kandidata i ne slaže se sa načinom vođenja opštine, koja izlazi u susret samo nekim pojedincima i zapostavila je interese Paljana – ako je to u pitanju, onda smo okrenuli leđa.
Da li SNSD u Palama polaže eksplicitno pravo da samo oni imaju kandidata, pita Kojić, i ako neko drugi ima kandidata znači li to onda da je on okrenuo leđa predsjedniku i Republici Srpskoj.