Thu. Apr 25, 2024
ћирилица /латиница

Данас крунисање краља Чарлса III, најдужег престолонасљедника у историји Британије

Фото: EPA-EFE/ANDY RAIN

Извор: Танјуг

Британски краљ Чарлс биће данас крунисан у Вестминстерској опатији, у симболичној церемонији која представља комбинацију вјерске службе и славља.

Он ће бити крунисан заједно са Камилом, краљицом супругом, и биће 40. владајући монарх крунисан тамо од 1066. године. Ипак, Чарлс ће остати упамћен као најдужи насљедник у британској историји, будући да је провео седам деценија као први у реду за престо, пише Скај њуз.

– Цијели живот он се припремао за ову улогу – рекао је краљевски коментатор Кристофер Ворвик.

Чарлс је рођен 14. новембра 1948. године у Бакингемској палати, а његово пуно име је Чарлс Филип Артур Џорџ, а први у линији за насљедство постао је три године касније када је умро краљ Џорџ VI, а његова мајка Елизабета II преузела трон.

Чарлс је прекинуо краљевску традицију када је ријешио да одмах након школе упише факултет умјесто да иде у војску, а одлучио се за археологију и антропологију на Кембриџу прије него што се касније преусмјерио на историју.

Портал наводи да он умије да свира неколико инструмената, између осталог клавир, трубу, виолончело.

Када је напунио 21 годину добио је титулу принц од Велса, након чега је научио да говори велшки.

Након универзитета, одлучио се да служи војску у морнарици, гдје се квалификовао да вози хеликоптер и тиме постао први члан краљевске породице који је завршио курс скакања са падобраном.

У младости Чарлс је повезиван са бројним женама и важио је за најпожељнијег нежењу. Имао је 21 годину када је први пут срео камилу Паркер Боулс (тада Шанд), међутим њихову везу прекинула је његова одлука да уђе у Краљевску морнарицу и њена да се уда за мајора Ендруа Паркера Боулса, Чарлсовог пријатеља.

Четири године касније, 1977, среће 16-годишњу Дајану Спенсер, са којом је три године касније започео везу, да би се вјенчали у јулу 1981. године у преносу који је гледало 750 милиона људи широм свијета.

Пар је 1982. године добио сина Вилијама, а 1984. Харија, а Чарлс је опет постао први у краљевској породици који је присуствовао порођајима.

Чарлс и Дајана су се званично развели 1996. године, а она је годину дана касније погинула у саобраћајној несрећи заједно са својим тадашњим партнером.

Осам година касније вјерио се са Камилом.

Свечана церемонија крунисања започеће у 10.20 ујутру по локалном времену (11.20 по средњеевропском) процесијом од Бакингамске палате преко Трафалгар сквера и поред парламента до Вестминстерске опатије, гдје би краљевска кочија требало да стигне око 11 сати, преноси Би-Би-Си.

Претпоставља се да ће краљ носити војну униформу, умјесто традиционалних панталона и свилених чарапа које су носили краљеви прије њега. У поворци ће учествовати око 200 припадника оружаних снага, укључујући и коњицу, док ће још њих 1.000 бити распоређено дуж руте пута.

Церемонија у Вестминстерској опатији биће испрекидана музиком коју је одабрао краљ, са 12 новонаручених комада, укључујући један Ендрјуа Лојда Вебера и грчком православном музиком у знак сјећања на краљевог оца, принца Филипа.

Краљев унук, принц Џорџ, стајаће са стране заједно са Камилиним унуцима – Лолом, Елизом, Гасом, Луисом и Фредијем. Неки од њих ће носити регалије – симболе краљевске породице попут круне, кугле и жезла, који симболизирају различите аспекте службе и одговорности монарха и који ће бити предати Чарлсу током церемоније.

Камили ће бити предати штап краљице супруге са голубом и жезло краљице супруге са крстом и том приликом ће она, први пут бити позвана да се закуне на вјерност краљу.

Краљ Чарлс ће бити представљен “народу” – традиција која датира још из англосаксонских времена, тако што ће стојећи поред столице за крунисање старе 700 година, да се окрене лицем према четири стране опатије, након чега ће бити проглашен “несумњивим краљем”.

Присутни ће узвикивати “Боже чувај краља!” а трубе ће се огласити након сваког окретања странама. Након тога услиједиће полагање двије заклетве – на Јеванђељу и на декларацији чиме ће се обавезати да ће остати “вјерни протестант”, након чега ће бити помазан. Чин помазања обављаће се иза паравана, јер се сматра најсветијим дијелом службе због чега краљ мора да буде сакривен од погледа.

Након тога краљ ће носити круну Светог Едварда, први и посљедњи пут у животу, у златном капуту – Супертуники и биће му представљени владарска кугла, крунски прстен, владарско жезло са крстом и владарско жезло са голубом.

Након тога широм земље ће се огласити звона и звонити два минута, трубе, а биће испаљена салва од 62 метка са лондонског Тауера, али и других градова и бродова Краљевске морнарице.

У завршном дијелу церемоније краљ ће преузети трон. У њу га могу чак подићи и надбискуп, бискупи и други свештеници краљевства који ће клечати пред новим краљем и закљињати му се на вјерност љубећи му десну руку.

Принц Вилијам ће бити једини краљевски војвода који ће клекнути и одати почаст краљу Чарлсу. Након почасти, краљица Камила ће бити помазана, крунисана круном краљице Марије и устоличена на једноставнијој церемонији – иако неће морати да положи заклетву.

Послије тога, краљ и краљица супруга ће сићи са својих престоља и ући у капелу Светог Едварда иза главног олтара гдје ће Чарлс скинути круну Светог Едварда и ставити круну Царске државе прије него што се придружи процесији из опатије уз интонирање националне химне.

Затим ће се вратити у Бакингемску палату обрнуто од руте којом су дошли, овај пут путујући у 260 година старој Голд Стате кочији која се користила у сваком крунисању од Виљема Четвртог.

Принц од Велса Вилијам ће се заједно са супругом Кејт Мидлтон и троје дјеце – принчевима Џорџом, Луијем и принцезом Шарлот придружити у кочији иза краљеве.

Од крунисања Едварда Седмог 1902. постало је уобичајено да нови монарх поздравља публику са балкона Бакингемске палате, а Бакингемска палата је потврдила да ће краљ Чарлс и краљица Камила наставити традицију – иако још није потврђено који ће други чланови краљевске породице бити укључени у то поздрављање.

Пројекција церемоније моћи ће да се прати преко видео волова у Хајд парку, Грин парку и Сент Џејмс парку, а сама свечаност требало би да се заврши око 15 сати по локалном времену.

©citajfilter.com 2019-2023 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com