Mon. Feb 6, 2023
ћирилица /latinica

Pogledajte ko su odlikovani pojedinci i institucije povodom Dana Republike

Predsjednik Republike Srpske uručio je danas odlikovanja zaslužnim građanima i institucijama povodom Dana Republike Srpske.

Odlikovani su:

Ordenom Republike Srpske na ogrlici

– NJ. E. Vladimir Vladimirovič Putin, predsjednik Ruske Federacije

Ordenom Republike Srpske na lenti

– Njegova Svetost Arhiepiskop pećki, Mitropolit beogradsko -karlovački i Patrijarh srpski g. Porfirije

Ordenom zastave Republike Srpske sa zlatnim vijencem

– Siniša Mihajlović, posthumno, srpski profesionalni fudbaler, trener, menadžer i sportski velikan

– Prof. dr Milovan Bojić, direktor Instituta za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, Beograd

– Doc. dr Siniša Dučić, specijalista dečje hirurgije i ortopedije, direktor Univerzitetske dečje klinike “Tiršova”, Beograd

– Slobodan Stanković, vlasnik kompanije Integral Inženjering iz Laktaša

Ordenom Njegoša I reda

– JZU Zavod za transfuzijsku medicinu Republike Srpske

– JU OŠ “Obudovac”, Obudovac

– JU OŠ “Petar Kočić”, Kola, Banjaluka

– JU OŠ “Georgi Stojkov Rakovski”, Banjaluka

– Mladen Matović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent ŽKH “Banjalučanke” i direktor JU “Banski dvor – Kulturni centar”, Banjaluka

Ordenom Njegoša II reda

– JU OŠ “Jevrem Stanković”, Čečava, Teslić

– JU OŠ “Prva osnovna škola”, Srebrenica

– JU OŠ “Vuk Karadžić”, Turjak, Gradiška

– JU SŠC “Mihajlo Pupin”, Derventa

– JU Ekonomska škola, Banja Luka

– JP Derventski list i Radio Derventa

Ordenom Njegoša III reda

– JU Medicinska škola, Banjaluka

– JU Medicinska škola, Doboj

– JU OŠ “Vuk Karadžić”, Zabrđe, Ugljevik

– JU OŠ “Dr Mladen Stojanović”, Jošavka

– JU OŠ “Dositej Obradović”, Kneževo

Ordenom časti sa zlatnim zracima

– Nikola Pejaković, reditelj, scenarista, glumac i umjetnik

– Jevgenij Germanovič Vodolazkin, ruski naučnik i prozni pisac

– Prof. dr Svetlana Vujović, načelnik Kabineta za endokrinologiju Kliničkog centra Srbije

– Marinko Rokvić, posthumno, srpski pjevač narodne muzike

– Siniša Kragulj, privrednik

Ordenom časti sa srebrnim zracima

– Svetislav Stanojević, posthumno, osnivač i prvi predsjednik Vrhovnog suda Republike Srpske

– Prof. dr Zlatko Maksimović, direktor JZU Bolnice “Sveti Vračevi“, Bijeljina

– Patrik Bario, penzionisani pukovnik francuske vojske, ljekar i član Nezavisne međunarodne komisije za stradanje Srba u Sarajevu

– Žak Ogar, penzionisani pukovnik francuske vojske, 1999. godine predvodio francuske specijalce koji su išli na Kosovo i Metohiju

– Prof. mr Rade Radović, kompozitor, umjetnički rukovodilac i dirigent Kamernog hora Smjera za crkvenu muziku i pojanje Muzičke akademije u Istočnom Sarajevu

– Dobrivoje Dobrica Agatonović, srpski pozorišni i filmski glumac

– Aleksandar Stojković, srpski pozorišni i filmski glumac, kao i vršilac dužnosti umjetničkog direktora Narodnog pozorišta Republike Srpske 

– Nikolina Friganović, srpska pozorišna i filmska glumica i prvakinja drame Narodnog pozorišta Republike Srpske

Ordenom Krst Milosrđa

– Dr Antonija Verhaz, načelnica Klinike za infektivne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske

– Dr Mladen Duronjić, načelnik Klinike za plućne bolesti Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske

– Prof. dr Lazar Angelkov, subspecijalista kardiologije na Institutu za kardiovaskularne bolesti “Dedinje”, Beograd

– Mr sc. dr Boris Goronja, specijalista interne medicine i kardiologije Klinike za kardiohirurgiju – Centra za transplataciju srca Univerzitetske bolnice u Beču

– Prof. dr Peter Frigo, specijalista ginekologije i akušerstva – endokrinolog i šef Centra za ginekološku endokrinologiju Univerzitetske bolnice u Beču

Medaljom zasluga za narod

– Dr Ljiljana Nikšić, ambasador i koordinator za očuvanje tradicije srpskog diplomatskog korpusa Ministarstva spoljnih poslova Republike Srbije

– Dr Jovanka Lastić, direktorka Srpskog obrazovnog centra “Nikola Tesla”, u Budimpešti

– Prof. dr Dragoljub Acković, srpski etnolog, politikolog, književnik i doktor romoloških nauka

– Radovan Ivanović, laureat akademske kategorije Međunarodnog takmičenja “Bela lira” održanog u ruskom gradu Belgorodu i pobjednik 75. svjetskog kupa u harmonici održanog u Švajcarskoj

– Ljiljana Garača, velika humanitarka i dobrotvor iz Kozarske Dubice

– Sara Ćirković, reprezentativka Republike Srbije u boksu i članica Bokserskog kluba “Obilić”, iz Zvornika

– Pavle Dujaković, najbolji sportista Republike Srpske u 2022. godini, član reprezentacije BiH i Karate kluba “Energija – Grave”, iz Banjaluke i osvajač srebrnih medalja sa Evropskog i Svjetskog prventstva i šampion Balkana u seniorskoj konkurenciji

– Viktor Milić, član Kik boks kluba “Kule”, iz Trnova, višestruki prvak BiH i Republike Srbije, osvajač Svjetskog kupa, bronzane medalje na Evropskom prvenstvu i juniorski prvak svijeta u kik boksu

– Jana Đerić, članica Kik boks kluba “Velež”, iz Nevesinja i juniorska prvakinja svijeta u kik boksu

– Stefan Bunić, član reprezentacije BiH, kao i Điu đicu kluba “Samuraj”, iz Banjaluke i osvajač bronzane medalje na Svjetskom prvenstvu u Abu Dabiju

– Luka Pejić, član Karate kluba “Energija – Grave”, iz Banjeluke, najbolji karatista na svjetskoj rang listi u kategoriji juniora do 61 kg, osvajač srebrne medalje na Evropskom prvenstvu i zlatne medalje na Svjetskoj ligi mladih

– Isidora Dragišić, članica Điu đicu kluba “Samuraj”, iz Banje Luke i Bokserskog kluba “Despot”, iz Banje Luke, kao i osvajačica srebrne medalje na Svjetskom prvenstvu u điu đicu u Abu Dabiju

Plaketom “Sveti Stefan”

– Matija Kovač, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke

– Pavle Perendija, Čajniče, dječak koji je izveo herojski podvig spasavanja ljudskog života iz nabujale rijeke 

– Gorica Vidović, Bijeljina, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Isidora Arsenović, Foča, I ciklus studija, 6. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Stefan Božić, Banjaluka, I ciklus studija, 5. godina, Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „Dr Milan Jelić”

– Stefan Lopandić, Doboj, I ciklus studija, 3. godina, Akademije umjetnosti Univerziteta u Banjaluci, stipendista Fonda „”Dr Milan Jelić”

– Branka Todorović, Doboj, II ciklus, 1. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Ljubica Bakić, Srbac, III ciklus, 3. godine, Medicinskog fakulteta Karl Gustav Karus u Drezdenu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Nemanja Jalić, Banjaluka, III ciklus, 1. godine, Fakulteta za poljoprivredne i biosistemske nauke Univerziteta u Mariboru, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

Jelena Vukalović, Banjaluka, III ciklus, 3. godine, Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Kristina Topić, Teslić, III ciklus, 3. godine, Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, stipendista Fonda “Dr Milan Jelić”

– Elena Mirković, Fizika, 1. razred srednje, JU TŠ “Mihajlo Pupin”, Bijeljina

– Nebojša Kitić, Mehanika, 1. razred srednje, JU SŠ “Nikola Tesla”, Teslić

– David Jojić, Matematika, 2. razred srednje, JU “Gimnazija”, Banjaluka

– Anja Mučalović, Srpski jezik, 2. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka

– Spasoje Kukurić, Fizika, 2. razred srednje, JU Gimnazija “Jovan Dučić”, Trebinje

– Đorđe Jegdić, Mehanika, 2. razred srednje, JU SŠC “Pero Slijepčević”, Gacko

– Gorana Kezija, Likovni radovi – Gradina, 2. razred srednje, JU Tehnološka škola, Banja Luka

– Matija Janković, Matematika, 3. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić”, Doboj

– Petar Jurošević, Matematika, 3. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica

– Milica Aničić, recitovanje, 3. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka 

– Miloš Pavlović, Matematika, 4. razred srednje, JU SŠC „Milorad Vlačić”, Vlasenica

– Marko Dimitrić, Matematika, 4. razred srednje, JU Gimnazija, Banja Luka

– Marko Vučić, Fizika, Matematika i Ruski jezik, 4. razred srednje,
JU Gimnazija, Banja Luka 

– Ivan Smiljanić, kompjutersko konstruisanje, 4. razred srednje, JU SŠ „Nikola Tesla“, Teslić

– Romana Roganović, Francuski jezik i Literarni radovi – Gradina, 4. razred srednje, JU Gimnazija „Jovan Dučić“, Trebinje

Plaketom “Amblem i zastava Republike Srpske”

– Mirka Pisić, recitovanje, 5. razred JU OŠ „Vuk Karadžić“, Roćević, Zvornik

– Aleksa Majstorović, Pravoslavna vjeronauka, 6. razred JU OŠ „Vasa Čubrilović“, Gradiška

– Daria Stevanović, Srpski jezik, 7. razred JU OŠ “Vuk Karadžić”, Bijeljina

– Ivana Vođević, recitovanje, 7. razred JU OŠ “Petar Kočić”, Mrkonjić Grad

– Vuk Janković, Matematika i Fizika, 8. razred JU OŠ „Vuk Karadžić”, Trebinje

-Maksim Milić, Likovni radovi – Gradina, 8. razred JU OŠ “Desanka Maksimović”, Prijedor

– Sergej Petković, Informatika, Matematika i Fizika, 9. razred JU OŠ “Knez Ivo od Semberije”, Bijeljina

– Marko Kovačević, Informatika, 9. razred JU OŠ “Miloš Crnjanski”, Banjaluka

– Nikola Marčeta, Informatika, 9. razred JU OŠ “Zmaj Jova Jovanović”, Banjaluka

– Jelena Đurđević, Francuski jezik, 9. razred JU OŠ “Knez Ivo od Semberije”, Bijeljina

– Nataša Radovanović, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ “Sveti Sava”, Lopare

– Sanja Zrnić, Ruski jezik, 9. razred JU OŠ “Desanka Maksimović”, Stanari

– Monika Marković, Literarni radovi – Gradina, 9. razred JU OŠ “Stanko Rakita”, Banjaluka

Svečanosti su prisustvovali srpski član i predsjedavajuća Predsjedništva BiH Željka Cvijanović, predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković, predsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, ministri u Vladi Srpske, predstavnici Srpske pravoslavne crkve, ruski ambasador u BiH Igor Kalabuhov, te zvanice iz javnog, društvenog i političkog života Republike Srpske, BiH i Srbije.

Filter 2019