Thu. Apr 25, 2024
ћирилица /latinica

Mnogobrojne poznate ličnosti napustile nas u 2020. godini: Sjaj legendi živjeće na nebeskoj sceni

Izvor: Glas Srpske

Godina 2020. bila je teška po mnogo čemu, počevši od pandemije virusa korona, pa do smrti velikana koji su svojim talentima ostavili jak trag u svima nama.

Više od 20 javnih ličnosti preminulo je u 2020. godini, pa sada pjevaju u nebeskoj kafani, glume na nebeskoj pozornici, a po svojim pjesmama, ulogama, poslovnim uspjesima, ali i velikim srcima ostaće vječno upamćeni.

Posljednji nas je napustio Mladen Keser, poznatiji po umjetničkom imenu Doktor Skendi. Pionir banjalučke di-­džej scene i tvorac prve di-­džej asocijacije “Medijum” iz 1994. preminuo je 19. decembra od posljedica virusa korona. Nevjerovatna energija i harizma ovog jedinstvenog di­-džeja, muzičkog producenta i tekstopisca sa višedecenijskim iskustvom nikoga nisu ostavljali ravnodušnim. Samo nekoliko mjeseci nakon što je predstavio publici novi album “Bootloop”, grad na Vrbasu oprostio se od Dr Skendija. “Još čekamo da se glasno nasmije”, govorili su u nevjerici njegovi prijatelji.

Glumac Borivoje Kandić preminuo je 8. decembra u 59. godini. Ostavio je neizbrisiv trag u ostvarenjima “Varljivo leto”, “Šećerna vodica”, “Kolubarska bitka”, “Bulevar revolucije”, TV serijama “Dome, slatki dome”, “Kraj dinastije Obrenović”, “Srećni ljudi”… Ostaće upamćen po ulozi Vuka Karadžića u istoimenoj seriji, a interesantno je da je Kandić preminuo samo dan nakon glumca Tihomira Tike Arsića koji je u ovoj seriji glumio Branka Radičevića. Arsić, koji je preminuo u 64. godini, slučajno je saznao da ima rak pankreasa i to u trenutku kada se pripremao za filmsku ulogu čovjeka koji umire od karcinoma. Ostvario je više od 50 uloga, među kojima su inspektor u filmu “Dečko koji obećava”, Baron u “Ubicama moga oca”…

Jedan od najvećih boema estradne scene Džej Ramadanovski preminuo je u 57. godini, 6. decembra, kada mu je u snu stalo srce. Njegov život obilježilo je teško odrastanje, od najranijeg djetinjstva je “šibicario”, a sa 11 godina bio je u popravnom domu. Dorćolski Džejms Braun, pjevački nasljednik legendarnog Tome Zdravkovića i neprevaziđenog Šabana Bajramovića mislio je i govorio dječje iskreno i brzo, tako je i plesao. Bio je čas obučen u bijelo odijelo sa šeširom kao Majkl Džekson, čas sa maramom na glavi kao pirat.

– Pre nastupa na “Mesamu”, sećam se, iskreno me je bodrio i legendarni Toma. Bio mi je uzor, kao i dan-danas. Tada sam bio tanak kao motka za veš, nisam imao odelo za nastup pa sam zamolio drugare sa Dorćola da mi gepe neku eleganciju, a oni kažu: “Alo bre, Džej, gde da nađemo tako malo odelce – u ‘Cicibanu’“? Nabacili su mi, naravno, lepo malo odelo, u kojem sam se posle i oženio – ispričao je svojevremeno Džej.

Od blizu 150 pjesama kojima je udahnuo život, gotovo svaka druga je hit. Sudbina se poigrala sa njegovim najvećim hitom “Nedelja”. Ovu pjesmu Džej je snimio davne 1991. godine, a upravo na ovaj dan je i preminuo.

Basista Miroslav Miša Aleksić preminuo je u 68. godini od posljedica virusa korona, 29. novembra. Jednog od osnivača “Riblje čorbe”, sa kojom je snimio više od 20 albuma, publika će pamtiti po energičnim nastupima, vedrom duhu, kao i hitovima “Amsterdam”, “Ostaću slobodan”, “Ja ratujem sam”. Karijeru je počeo 1970. godine u bendu “Rojali”, a već dogodine je otišao u SAD, gdje je diplomirao. Oduševljen hard rok zvukom bendova “Led cepelin”, “Dip parpl” i “Grend Fank Rejlroud”, po povratku u Jugoslaviju osniva grupu SOS.

– Redovno su svirali, tako da je Miša komotno mogao da bude profesor domaće geografije budući da je nastupao u mestima koja postoje samo na vojnim kartama – naveo je rok kritičar Petar Janjatović u “Eks Ju rok enciklopediji”.

Pisao je pjesme za Zdravka Čolića, Biljanu Petrović, Džezi Bel, Milorada Mandića i druge. Živio je rokenrol punim srcem, a ostaće upamćen i jedan intervju u kojem je govorio o supruzi Jasmini.

– Dok sam bio u vojsci, svaki dan sam joj pisao pismo i svaki dan je ona meni odgovarala! Tako smo se dogovorili da, čim dođem u Beograd, odmah napravimo svadbu i od tog trenutka do danas je sa mnom – kazao je Aleksić.

Legendarni basista ispraćen je uz pjesmu “Bitlsa” “Let It Be”.

– Dogovorili smo se da umremo na bini, a on požurio. Hvala ti, brate, na svemu – rekao je u suzama Bora Čorba.

Virus korona bio je koban i za bubnjara “Amadeus benda” Bojana Zlatanovića Tokana koji je preminuo u 45. godini, 24. novembra. Bio je strastveni ljubitelj adrenalina, prirode i brzih motora. Svirao je bubnjeve i pjevao, a kako stoji na njihovom zvaničnom blogu, bio je zadužen za najviše tonove. Kako navode, Tokan je volio crnu boju, bilo da su u pitanju djevojke ili automobili, a jedan od omiljenih bendova bio mu je “Ramštajn”.

Legendarni Mustafa Nadarević preminuo je od karcinoma pluća u 77. godini, 22. novembra. Glumac koji u svojoj karijeri ima više od 100 uloga, od kojih su najpoznatije one u “Već viđeno”, “Velo misto”, “Miris dunja”, “Nepokoreni grad”, “Otac na službenom putu”, “Glembajevi” i “Gluvi barut”, a mlađe generacije ga znaju po seriji “Lud, zbunjen, normalan”. Koliko je bio omiljen, najbolje potvrđuje to što su ga svi svojatali. Međutim, kada bi ga pitali čiji je glumac, on bi odgovarao da je iz cijele Jugoslavije.

– Rođen sam u Banjaluci u BiH ’43, 2. maja, a onda, kako je Banjaluka bila bombardovana, moji su pobjegli u Zagreb i tamo sam živio jedno vrijeme, onda malo u Bosanskom Novom, pa u Rijeci, pa opet u Zagrebu. Ja sam svoj, ali neka me svojataju, meni to ne smeta – odgovarao je Nadarević.

Prepričavajući anegdote iz djetinjstva nasmijavao je sve.

– U prvom razredu osnovne škole u Zagrebu učiteljica mi je stavila trešnje na uši i bio sam Crvenkapica zato što me htjela predstaviti u razredu. Vi živite u Sarajevu i Mustafa je normalno ime. U Zagrebu je to abnormalno ime. Djeca su vikala “Musta otvori usta”. Došao sam baki kući plakati i onda je zamolila učiteljicu da ne piše više Mustafa nego Mujica. Nakon dva-tri dana, djeca su vikala Mujica Gujica – nasmijavao je sve Nadarević.

Poznati glumac Ivan Bekjarev preminuo je u 75. godini, 16. novembra, od posljedica virusa korona, a da je zaražen, saznao je prilikom testiranja zbog snimanja filma “Bilo jednom u Srbiji”. Za glumca nema veće časti nego kada njegova uloga ostavi toliko traga da ga na ulici poistovjećuju sa likovima iz serija ili filmova, kao što su Bekjareva sa Stevicom Kurčubićem u seriji “Bolji život”, ali i po roli ozloglašenog upravnika nacističkog logora smrti u seriji “Banjica” Svetozara Vukajlovića. Ostaće upamćen i kao Cane Kurbla u “Otpisanima” i njegovoj poznatoj uzrečici, kao i po ulogama u serijama “Kraj dinastije Obrenović”, “Gorki plodovi”, “Više od igre”.

Jedan od najpopularnijih pjevača bivše Jugoslavije Krunoslav Kićo Slabinac (76) zauvijek je otišao 13. novembra. Evergrine “Zbog jedne divne crne žene” i “Plavuša” pjevale su sve generacije. Veliki je pjevač, osim kao zabavljač, bio poznat i kao ljubitelj žena. Prisjećajući se jednog davnog beogradskog nastupa, ispričao je kako se izborio sa fanovima.

– Ispred moje hotelske sobe čekaju četiri djevojke, ispred lifta još dvije. I šta ću, ne mogu jednu odbiti, a druge ne, pa napraviću im traume za cijeli život! I ništa, pozvao sam ih sve četiri. Kartali smo do jutra – rekao je Slabinac džentlmenski ne podijelivši više detalja.

Glumac Mirko Babić preminuo je od karcinoma grla u 73. godini života, 12. novembra. Glumio je u mnogim predstavama i filmovima, a obilježila ga je i uloga u seriji “Selo gori, a baba se češlja”, u kojoj Mirko igra Radašinovog komšiju Dragojla, sa kojim on dijeli sve zgode i nezgode seoskog života.

Glumica Ljiljana Stjepanović kroz suze je rekla da će Mirko Babić uvijek ostati jedno od najljepših srca koje je upoznala i sa kojim je radila. Ostaće upamćen i kao glumac koji je nakon završetka akademije dobio posao u dva beogradska pozorišta, da bi otišao u Kragujevac, gdje je i završio karijeru.

Glumac Dragan Jovičić preminuo je 6. novembra u bolnici u Sarajevu, gdje se liječio od zdravstvenih komplikacija prouzrokovanih virusom korona. Osim u pozorišnim predstavama, Jovičić će ostati upamćen po ulogama u domaćim TV i filmskim ostvarenjima, posebno u serijama “Kože” i “Porobdžije”.

Dobitnik je brojnih priznanja i nagrada, a između ostalih i “Šestoaprilske nagrade” grada Sarajeva za doprinos umjetnosti teatra. Dobitnik je i “Zlatnog lovorovog vijenaca” za najboljeg glumca na 35. MESS-u.

Estrada je 11. oktobra ostala bez Borislava Bore Drljače, koji je preminuo u 80. godini života poslije duge borbe sa karcinomom. Ovog folk pjevača iz Bosanske Krupe život nije mazio. Kada je imao samo tri godine, majku su mu ubile ustaše dok ga je držala u naručju, a obilježila ga je i tragična smrt prve supruge koja je izvršila samoubistvo. Starijim generacijama poznat je po hitovima “Stari vuk”, “Ne namiguj na me tuđa ženo” i “Plači mala, plači”, a mlađe generacije osvojio je urnebesnim objavama na “Tviteru”. Njegov čuveni tvit “Ovaj dan je za odmor i uživanje, kao i svaki dugi”, citiraju mnogi.

Proslavljeni režiser i scenarista Goran Paskaljević preminuo je 25. septembra u Parizu, u 74. godini. Režirao je čuvene filmove “Čuvar plaže u zimskom periodu”, “Varljivo leto ’68”, “Bure baruta”, “Tango argentino” i druge. Dobitnik je prestižnih nagrada, a časopis “Varajeti” svrstao ga je u pet najboljih režisera.

– Imao je osobine koje niko od nas nije posedovao, staloženost i upornost. Ono što je zajedničko Paskaljevićevim filmovima je da su po pravilu držali stranu slabim, obespravljenim ljudima sa periferije života i veličali snagu malog čoveka – rekao je Goran Marković.

Vijest o smrti Paskaljevića izazvala je i mnoge reakcije širom regiona, a bilo je i onih koju su se prisjećali poznatih replika iz njegovih filmova.

– U vremenu čuda na kraju jednog varljivog leta, ne sačekavši da svane dan, otišao je negde da igra tango argentino veliki Goran Paskaljević – napisao je dr Srđan Deda Tomić.

Jedna od najtiražnijih srpskih spisateljica Isidora Bjelica preminula je 5. avgusta u Beogradu, u 53. godini. Isidora se godinama hrabro borila sa opakom bolešću, ali je, nažalost, preminula od raka jajnika.

Svestrana Isidora rođena je 10. decembra 1967. godine u Sarajevu, a bila je, između ostalog, i filmski kritičar, režiser i autor pozorišnih komada. Napisala je više od 40 knjiga, a važila je za skandal majstora i jednu od najkontroverznijih ličnosti na Balkanu. Osim po bestselerima, poznata je po šeširima koji su vremenom postali njen zaštitni znak.

– Od koliko stvari sve može da vas sačuva obod šešira, samo spustiš glavu i imaš svoj mir – napisala je Isidora uz fotku na “Instagramu”.

Okosnice Isidorinog života bili su ljubav i putovanja, a nekoliko romana spojilo je ta dva važna faktora: “Ljubav u Kairu”, “Ljubav u Bejrutu”, “Ljubav u Emiratima”, “Ljubav u Tunisu”.

– Jednom prilikom smo moj muž i ja digli kredit da idemo na put oko sveta. Naša poslednja destinacija je bio Njujork i onda, kad u 40 dana obiđete najveće prestonice sveta i dođete u Veliku jabuku, shvatite zašto je to zaista najuzbudljiviji grad na svetu – pričala je Bjelica.

Dan prije Isidore preminuo je nekadašnji vođa grupe “Novi fosili” Rajko Dujmić u 65. godini, nakon što je autom sletio u provaliju od 11 metara. Muzika je bila njegov život, violinu je počeo da svira sa četiri godine i od tada nije prestajao da svira. Veliki uspjeh zabilježio je i na takmičenju za “Pjesmu Evrovizije”, gdje se kao autor pojavljivao tri godine zaredom, kada su njegove pjesme ostvarile jedan od najboljih rezultata u istoriji.

Legenda narodne muzike Dobrivoje Topalović otišao je u “nebesku kafanu” 16. juna, u 75. godini, nakon teške borbe sa opakom bolešću. Prvu ploču “Kad bi znala koliko te volim” snimio je davne 1968. “Crno vino”, “Progovori”, “Ej, da mi je”, samo su neke od pjesama po kojima će ga publika pamtiti.

Plijenio je vedrim duhom, a bio je omiljen i među kolegama, ali i među novinarima. Bio je tih i jednostavan čovjek, dok je vrcavim anegdotama umio satima da zabavlja društvo. Krasila ga je specifična boja glasa, a pjevao je baš kao što je živio, nenametljivo.

Glumac Desimir Stanojević preminuo je 10. marta u 70. godini. Jedna od njegovih najpoznatijih uloga jeste uloga Vukašina Golubovića u seriji “Srećni ljudi”. Zanimljivo je da je zvijezda ove serije bio i njegov pas Amon, odnosno čuveni Sima.

– Moj pas Amon, sa kojim sam obišao celu ondašnju Jugoslaviju, bio je odličan lovac, a onda je počeo da glumi – ponosno je govorio Stanojević.

Talentovani glumac briljirao je u pozorištu, a zaslužan je i za izvođenje prvog mjuzikla u istoriji niškog pozorišta, “Violinista na krovu”, te za postavljanje mjuzikla “Cigani lete u nebo” u niškom Narodnom pozorištu.

Kraljica dvosmislenih pjesama Milica Ostojić, poznatija kao Mica Trofrtaljka, preminula je 8. marta, u 77. godini. Pjesma “Davorike dajke” postala je veliki hit, a pojavljivala se u nekoliko filmova. Najveća kafanska zvijezda šezdesetih i sedamdesetih ostala je zapamćena i po ulozi u kultnom filmu “Lepa sela lepo gore” i rečenicama “Šut, bolan, erotika”, kao i “Vid ć.., prava pionirska”. Iako su njene pjesme našle put do srca slušalaca, kritika joj nije bila naklonjena, ali to Trofrtaljku nikad nije obeshrabrilo.

Glumac Miroljub Trošić, poznatiji kao Đoda iz TV serije “Selo gori, a baba se češlja”, umro je u 72. godini, 25. februara. Nastavnik muzičkog je sasvim slučajno postao glumac kada je nakon 23 godine rada u školi ostao bez posla. Njegov drug iz djetinjstva Radoš Bajić ponudio mu je ulogu u seriji “Selo gori, a baba se češlja”. Iako nije bio glumac, pred kamerom se ponašao sasvim prirodno. Isplivao je veliki talenat, a lik dobrodušnog i radoznalog Đode, velikog ljubitelja piva, odmah je osvojio publiku.

Prva predstavnica Jugoslavije na” Evroviziji” Ljiljana Petrović preminula je 4. februara, u 81. godini. Pjesmom “Neke davne zvezde”, koju je napisao Mika Antić, obezbijedila je svojoj zemlji osmo mjesto i bila bolje plasirana od legendarne Lale Andersen, koja je prva otpjevala “Lili Marlen”. Tokom proba Mika Antić je vidio da su predstavnice drugih zemalja obučene u haljine od srebrnog lamea koji je tada bio moderan. Pitao je Petrovićevu kakvu će haljinu nositi i rekao da ne dolazi u obzir da šljašti kao što su njihove.

– Rekao mi je da je haljina koju nosim najbolja za mene. Bila je to mala crna haljina. Prokomentarisala sam da ću morati da stavim neki nakit, na šta je Mika uzviknuo: “Da se nisi usudila! Ti nećeš šljaštati ko ovi kapitalisti!” Ipak sam na kraju bar malo zasvetlucala – ispričala je Petrovićeva.

Godina koju će mnogi poželjeti da zaborave počela je tužnom viješću da je preminula proslavljena glumica Neda Arnerić. Glumica nestvarne ljepote rođena je 15. jula 1953. godine u Knjaževcu i imala je bogatu karijeru. Glumom i ljepotom zadivila je cijelu Jugoslaviju, ali i Italiju i druge zemlje. Uloge u filmovima “Višnja na Tašmajdanu”, “Užička republika”, “Sutjeska”, “Varljivo leto ’68”, “Ispravi se, Delfina” samo su neke kojima je pokazala raskošan talenat. Već sa 10 godina je počela da pohađa časove glume, a sa 13 je snimila prvi film “San” i tako postala prva dječja filmska zvijezda u Jugoslaviji. Preminula je 11. januara u 67. godini života. “Vječita djevojčica” srpskog glumišta otišla je tiho i sada vjerovatno “igra” na nebeskoj sceni, rame uz rame sa drugim legendama, a srca publike nikad nije napustila. Neda je samo jedna od poznatih ličnosti koje su nas napustile ostavivši dubok trag, a nama ostaje da se nadamo da se godina poput 2020. zadugo neće ponoviti.

©citajfilter.com 2019-2023 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com