Fri. Apr 19, 2024
ћирилица /latinica

ŠEŠLIJA: Disciplina na našoj strani, prvi klasteri ugašeni

Autor: FILTER/ M.K.

Nebojša Šešlija, direktor JZU Bolnica “Srbija”, potvrdio je za FILTER da su prvi oboljeli od virusa korona u našem gradu izliječeni.

“Od virusa korona na području koje pokriva JZU Bolnica “Srbija” oboljelo je 12 osoba. Prvi registrovani slučajevi bili su porodice iz Pala i Istočne Ilidže i ta dva klastera su zvanično zatvorena. Za tih četvoro oboljelih stigla su dva negativna nalaza i konstatovano je da su oni izliječeni”, rekao je Šešlija. 

Prisjećajući se prvih potrđenih slučajeva oboljelih u našem gradu, Šešlija kaže da su se plašili naglog širenja i povećanog broja oboljelih. Samo zahvaljujući odgovornosti oboljelih i hitnoj reakciji svih nadležnih službi, širenje zaraze je zaustavljeno.


“Higijensko-epidemiološke službe, Institut za javno zdravstvo i bolnica su učinili sve što je potrebno. Napravljena je šira lista kontatakata oboljelih osoba i svi ti kontakti su bili negativni. Niko se kasnije nije javljao sa simptomima i ti klasteri su ugašeni tako da ne postoji bojazan novog žarišta iz tih klastera”.

Trenutno stanje

Na bolničkom liječenju trenutno je pet pacijenata. Posljednji pacijent primljen na liječenje je iz Sokoca. To je i prvi registrovani slučaj u ovoj opštini.

“Riječ je o mlađoj ženskoj osobi a u bolnicu je primljena zbog respiratornih problema. Zbog sumnje doktora da je u pitanju virus korona, smještena je u izolaciju, uzet je bris i utvrđeno je prisustvo virusa. Po informacijama koje imam u Domu zdravlja u Sokocu su upisani svi kontakti i uzeti brisevi više osoba koje se vode kao prvi kontakti”, rekao je Šešlija.

U Bolnici “Srbija” zbrinjavaju se oboljeli sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom. Pet pacijenata koji su trenutno u bolnici ima srednje tešku kliničku sliku. Ostali, kod kojih je utvrđeno prisustvo virusa, u nadležnosti su karantina u opštinama.

Procedura

Važeća procedura u Istočnom Sarajevu podrazumijeva da se u domove zdravlja javljaju osobe koji su bili u kontaktu sa zaraženom osobom a nemaju simptome ili su oni blaži. Nadležni doktori procjenjuju da li će se oni dalje uputiti na bolničko liječenje.

Na trijažnom punktu bolnice mjeri se temperatura i uzima epidemiološka anamneza na osnovu koje nadležni ljekar procjenjuje da li pacijent ide u febrilnu ambulantu, izolatorijum (infektivno odjeljenje) ili centralnu bolnicu. Po procjeni ljekara uzimaju se brisevi, čekaju rezultati a osobe kod kojih se potvrdi prisustvo virusa se izolujuju.

U slučajevima u kojima testiranja vrše domovi zdravlja ako se potvrdi prisustvo virusa korona, osobe se medicinskim transportom prevoze do izolatorijuma, pojašnjava Šešlija.

Resorno ministarstvo je na najbolji način odgovorilo na sve zadatke koji su pred medicinskim radnicima jer su data jasna upustva svima, kaže direktor Bolnice “Srbija”.

“Pohvalio bih zaista sve radnike u domovima zdravlja, Institutu za javno zdravstvo i bolnici. Svi oni svakodnevno daju svoj maksimum u zbrinjavanju i borbi protiv virusa”, rekao je Šešlija.

U Bolnici “Srbija” je dovoljno sredstava za rad osoblja. Nabavljene su dovoljne količine zaštitne opreme ali je bilo i donacija koje pomažu jer se ne zna koliko će sve potrajati, kaže direktor bolnice.

Kapacitet bolnice

Za prihvat pacijenata oboljelih od virusa korona osposobljeni su objekat bivše Pulmologije i Infektivno odjeljenje. Radi se o objektima odvojenim od centralne zgrade nove bolnice. Na raspolaganju  je 45 kreveta, 12 za najteže slučajeve. Osposobljena je centralna kisikana i mogućnost da se istovremeno 12 osoba može spojiti na respirator. Pomenutih 12 kreveta za najteže slučajeve do sada nije korišteno jer stanje zbrinutih pacijenata nije zahtijevalo takvo liječenje.

“Bitno je da se držimo preporuka. Našom disciplinom i odgovornošću prema sebi i drugima kvalitetno odgovaramo borbi protiv ovog virusa”, zaključuje Šešlija.

©citajfilter.com 2019-2023 * Osnivač i izdavač: Centar media d.o.o. * Glavni i odgovorni urednik: Mira Kostović * Kontakt: citajfilter@gmail.com