Бутулија: Пале могу бити много љепше мјесто за живот

Извор: Филтер

Досадашњи ток изборне кампање базиран је углавном на различитим политичким препуцавањима, без сагледавања стварних проблема са којима се Пале сусрећу, а поготово без рјешења за те проблеме.

Поручује ово Срђан Бутулија,  кандидат ДЕМОС-а за одборника у Скупштини општине Пале. 

Као један од најочигледнијих проблема истиче миграцију становништва.

“Прије свега, суочени смо са миграцијом становништва из наше општине, а ту мислим на одлив наших младих суграђана, који тек треба да допринесу демографском прогресу. Нажалост, сви су свјесни овог проблема, а нико о њему не жели да прича. Сви смо свједоци колико је наших комшија, родбине отишло у европске земље, првенствено због посла, па су тамо формирали своје породице. Свједоци смо колико наше омладине у задње вријеме своју прву некретнину купује у Источном Новом Сарајеву. То је са становишта начелника Катића, којег изузетно цијеним, и његових сарадника за сваку похвалу, али је са становишта Паљана катастрофално. Ти млади људи су схватили да је амбијент у Источном Новом Сарајеву љепши него у Палама, и зато су се одлучили на тај корак”, каже Бутулија.

Сматра да је то сигнал, аларм, да се амбијент мора мијењати, а грађани помирити, да не смије бити подијељености и мржње међу комшијама и друговима само због политичке опредијељености.

“Нажалост, видимо да је та подјељеност већа него икада. Демократско право свакога је да бира политичку опцију која њему одговора. Морамо да знамо да су врлине малих градова управо те, да се сви познајемо, да помажемо једни другима, тако да мјеста за овакве подјела не би смјело да буде”, поручује Бутулија.

Пита се и зашто нико не постави питање гдје су студенти у Палама

“Некада се подразумјевало да студенти из Херцеговине студирају у Палама, данас су махом сви у Новом Саду, а нико ме не може убиједити да је живот у Новом Саду јефтинији него у Палама. То су све питања, која заједно морамо рјешавати јер прије само десет година смо били град младости, а данас смо тај статус изгубили. Имамо сву инфраструктуру, од факултета, домова. Потребно је да руководство Општине са руководством факулетета врши квалитетну кампању, промоцију нашег града, студијских програма, побољшава садржаја за те младе људе, како би се они полако почели враћати у Пале”, додаје Бутулија.

Сматра да у фокус дјеловања треба поставити дјецу. Потребан је, поручује, нови вртић са капацитем од 150 мјеста, лоциран иза ОШ “Србија”, чиме би се ријешио проблем недостатка мјеста у вртићу барем у наредних 10 година. Већа брига за нове нараштаје мора се исказати од њиховог првог дана, додаје Бутулија.

“Потребно је да више водимо рачуна и о пронаталитетној политици, да се повећају накнаде за прворођено, другорођено и трећерођено дијете. За прво дијете да то буде 1.000 КМ, за друго 3.000 КМ а за треће и свако наредно 5.000 КМ. Такође, у приоритет ставити породице са четворо и више дјеце јер мислим да је тренутни правилник некоректан, с обзиром на то да матерински додатак од 120 КМ мјесечно остварују мајке које имају двоје малољетне дјеце. Мишљења сам да право треба да остваре мајке које имају једно малољетно дијете и обавезно износ повећати на 300 КМ мјесечно, јер је тренутни износ у вријеме оволике инфлације мизеран. Родитељи најбоље знају колико је све поскупило, од намирница за бебе, до свих потреба за школарце. Такође, повећати накнаде за вантјелесну оплодњу, јер смо свједоци да све више парова има проблем са потомством. Потребно је реализовати пројекат суфинансирања камата у одређеном периоду по стамбеним кредитима за младе брачне парове”, наводи Бутулија.

Говорећи о области инфраструктурних пројеката, каже да не жели да помиње асфалт, јер се ваљда у 21. вијеку подразумјева да бар путеви могу бити уређени

“Чињеница је да је у надлежности Општине Пале негдје око 350 км путева, док је око 50 км асфалтирано. Потребно је направити приоритете и кренути у рјешавање овог великог проблема. Када су у питању капитални пројекти, попут измјештања Топлане, изградње гондоле – свакако да максимално подржавамо, али ево ко зна која изборна кампања се заснива на овим пројектима и обећањима која су, нажалост, без икакве реализације. Што се тиче изградње зграде Општине на мјесту данашње станице полиције, лично сам против тога, што сам на више састанака и помињао. Сматрам да због повећања броја аутомобила из године у годину на нашим улицама, имамо проблем са паркингом у центру Пала. Замислите колики би тек проблем настао када би на том мјесту направили зграду Општине”, појашњава Бутулија.

Додаје да на том мјесту треба направити подземну гаражу, а изнад уредити простор са паркингом, засадити вишегодишње дрвеће и изградити парк за дјецу,

“Тако бисмо ријешили проблем паркинга у центру Пала, а зграду Општине можемо направити на Корану, на мјесту гдје се прави зграда Полицијске управе, Градска кућа и Музеј. Тако бисмо направили прави административни центар, гдје би становници на једном мјесту завршавали све своје административне послове и не би долазили у ситуацију да иду у МУП по потврду о пребивалишту, па ишли назад у Општину да нешто овјере”, сматра Бутулија.

Посљедњих дана једна од актуелних тема у Палама је тражење статуса пријестонице Републике Српске за ову општину. Бутулија поручује да добијање тог статуса подржава, а да је потребно за Пале осигурати конкретна средства за бржи развој.

“Шта нам сам тај статус доноси? Хоће ли нам вратити људе? Бојим се да не. Али ако уз тај статус иду и одређене погодности као што је та да се добије одређени проценат републичког буџета, да се врате одређене институције у Пале, то онда има смисла”, закључује Бутулија.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com