Sarajevski Srbi, posebno Ilidžanci, među najvećim žrtvama u Odbrambeno-otadžbinskom ratu

Izvor: Srna
Sarajevski Srbi, posebno Ilidžanci, su među najvećim žrtavama u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu, istaknuto je danas u Blažuju gdje je obilježen Dan odbrane od drugog napada takozvane Armije BiH na Ilidžu u proteklom Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Za odbranu Ilidže tokom Odbrambeno-otadžbinskog rata život su položila 1.064 borca Vojske Republike Srpske, od kojih je 560 bilo pripadnika Ilidžanske brigade, koja je branila svoje područje od napada iz pravaca Sarajeva, Hrasnice i Igmana.
Poginulima je danas služen parastos u Hramu Svetog Save u Blažuju.

Predsjednik Skupštine Boračke organizacije “Ilidžanski borac” Goran Šehovac podsjetio je da se prvi napad takozvane Armije BiH dogodio 22. aprila 1992. godine, kada je poginulo 12 srpskih rodoljuba, a osam boraca je oteto i ubijeno u Velikom parku u Sarajevu, za šta nikada niko nije odgovarao.
Šehovac je rekao da je 14. maja 1992. godine bio drugi, još žešći napad, kada su napadnuti i Nedžarići, Kasindolska ulica, Pejton, Lužani, Šumarska ulica, cijela teritorija tadašnje Srpske Ilidže.
“Nisu uzeli ni metra kvadratni i odbranili smo svoju Srpsku Ilidžu”, naglasio je Šehovac.
Boško Tomić, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, istakao je da Ilidžanci spadaju u red najboljih boraca u Republici Srpskoj.
“Nigdje u Republici Srpskoj nije bilo lako voditi borbu protiv brojčano mnogo nadmoćnijeg neprijatelja, ali je ovo najspecifičniji prostor u kome su bili okruženi sa svih strana i gdje su se borili protiv 70.000 do 100.000 boraca takozvane Armije BiH koji su pokušavali da uzmu srpski prostor”, napomenuo je Tomić.

On je napomenuo da Opštinska boračka organizacija “Ilidžanski borac” veoma vodi računa o obilježavanjima stradanja boraca sa ovih prostora.
Tomić je naveo da je u Republici Srpskoj poginulo oko 23.000 boraca i da ostaje obaveza da se vodi računa o porodicama poginulih, o ratnim vojnim invalidima i borcima koji su preživjeli.
On je naglasio da je jedan broj demobilisanih boraca nezaposlen i da neće niko da ih zaposli sa 50 i nešto godina.
“Ne smijemo čekati da te probleme rješava samo Vlada Republike Srpske, to mora da se rješava na nivou lokalnih zajednica, grada, državnih preduzeća”, rekao je Tomić.
Ilidžanski borac Mihajlo Krajišnik rekao je da je 14. maja 1992. godine bio žestok napad i da su Srbi sa veoma malim brojem ljudi zaustavili napad i odbranili svoju zemlju.
Krajišnik kaže da ni u jednom momentu nije pomislio da ode, već je ostao da brani svoje ognjište.
Načelnik opštine Istočna Ilidža Marinko Božović istakao je da opština zajedno sa Opštinskom boračkom organizacijom tradicionalno obilježava datume koji su bili značajni za odbranu tadašnje Srpske Ilidže i koji su bili prekretnica.
Božović je istakao važnost odavanja počasti svim stradalima, kao i prenošenja istine o tome budućim generacijama.
Ilidžanska brigada bila je bastion Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske i dala je ogroman doprinos u odbrani Republike Srpske.
Srpsko stanovništvo sa Ilidže je iseljeno nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, jer je odbranjeno područje pripalo Federaciji BiH, a sjećanje na podvig boraca i žrtve civile čuva i njeguje Boračka organizacija “Ilidžanski borac”.