Sačuvati srpski jezik- osnovni stub srpskog nacionalnog identiteta

Foto: RTV IS
Izvor: Srna
Najbitnije što treba raditi jeste sačuvati maternji jezik, jer je to osnovni stub srpskog nacionalnog identiteta uz ćirilicu kao pismo srpskog jezika i srpskog naroda, rekao je danas asistent na Katedri za srbistiku Filozofskog fakulteta u Palama Dušan Pejić.
Pejić je istakao da je sve što je srpski narod stvorio u domenu kulture, književnosti, umjetnosti i nauke stvoreno na srpskom jeziku.
Pejić, jedan od predavača na današnjoj interaktivnoj radionici za osnovce koju je povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika organizovala Matična biblioteka u Istočnom Sarajevu, istakao je da su predavači bili prijatno iznenađeni znanjem i zdravim razmišljanjem djece koja su došla na radionicu.
“Oni dosta toga znaju, naročito u ovom dijelu radionice koji se odnosio na poznavanje anglicizama, odnosno stranih riječi iz engleskog jezika koje se danas učestalo upotrebljavaju u srpskom jeziku”, rekao je Pejić novinarima.
Direktor Matične biblioteke u Istočnom Sarajevu Nataša Kulašinac naglasila je da s ciljem očuvanja maternjeg jezika ova ustanova dugi niz godina organizuje slična predavanja o temi očuvanja srpskog jezika.
Prema njenim riječima, određena istraživanja pokazuju da 43 odsto jezika u svijetu izumire, zbog čega je u današnjem svijetu važno očuvati srpski jezik.
Učesnik radionice Filip Pekić rekao je da su osnovci na radionicu došli da prošire svoje znanje o srpskom jeziku, navodeći da su djeca naučila da ne treba da koriste riječi iz engleskog jezika, već one iz svog maternjeg, srpskog.
“Na primjer to su riječi `rendom`, što znači `slučajno`, onda `šer`, `lajk` i slične”, naveo je Pekić.
Današnju radionicu za učenike od šestog do devetog razreda osnovnih škola povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika pod nazivom “Priče o riječima” organizovala je Matična biblioteka u Istočnom Sarajevu u saradnji sa Katedrom za srbistiku Filozofskog fakulteta na Palama.
Svakog 21. februara u svijetu se obilježava Međunarodni dan maternjeg jezika, koji je Unesko odredio kao dan kada se veća pažnja posvećuje pitanjima njegovanja jezičke i kulturne različitosti.
U svijetu se govori oko 6.000 jezika, a, prema prognozama ligvista, do kraja 21. vijeka više od polovine jezika će odumrijeti.