Sat. Jul 12, 2025
ћирилица /латиница

У Врању промовисана књига и отворена изложба о Сарајевском атентату

Фото: vranje.org.rs

Извор: vranjenews.rs

Промоција књиге “Сарајевски атентат – повратак документима” др Мирослава Перишића, директора Државног архива Србије, одржана је у Галерији Народног музеја у Врању, у оквиру обиљежавања Дана града и 146. годишњице ослобођења Врања од Турака.

Перишићева књига бави се периодом од 36 година након ослобођења Србије од Турака, Сарајевским атентатом, као поводом за Први светски рат, и приликама прије и после атентата.

Фото: vranje.org.rs

Осим уводне студије, доноси и око 400 страница архивске грађе о Видовданском атентату, међу којима и комплетну оптужницу и одбрану Гаврила Принципа и другова, резултате истраге и пресуду.

“Вриједност Перишићеве књиге проистиче из тога што је конципирана проблемски, па се у њој инсистира на новом промишљању узрока, последица и околности атентата. Други, не мање важан квалитет, јесте провјера постојећих и потрага за новим историјским изворима”, рекли су говорећи на промоцији мр Данијела Мрда, директорка Државног архива Босне и Херцеговине, проф. др Драга Мастиловић, директор Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву и Александар Kостовић, замјеник начелника општине Источно Ново Сарајево.

Фото: vranje.org.rs

У истом простору у уторак је отворена изложба “Сарајевски атентат – историјски контекст у свјетлу докумената архива Босне и Херцеговине”.

Поставка је, као и књига, важна јер говори о слободарском духу и идејама свих наших народа на Балкану.

Она је и свједочанство о једном веома важном историјском тренутку на простору Балкана, који је одувијек био на мети освајача.

Фото: vranje.org.rs

Захваљујући вјешто одабраној архивској грађи и фото-документацији изложба на прегледан и занимљив начин освјетљава Сарајевски атентат, који је Аустроугарској монархији послужио као повод за отпочињање дуго прижељкиваног рата против Kраљевине Србије, али је прерастао у, до тада, невиђени ратни сукоб и разарања на тлу Европе”, рекла је Данијела Мрда, ауторка изложбе.

Изложба садржи петнаест паноа веома значајних докумената.

Врање је први град у Србији у којој је представљена.

Фото: Vranje news

У име домаћина, госте је поздравио Саша Стаменковић, директор Историјског архива “31. јануар” у Врању, организатор промоције и изложбе.

Ови програми одржани су под покровитељаством Града Врања.

Врањанци ће ову значајну поставку у Галерији Народног музеја моћи да разгледају до средине фебруара.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com