Obilježeno 30 godina od pogibije Zorana Cvijetića
Izvor: Srna
Veterani službi bezbjednosti Republike Srpske – Podružnica Istočno Sarajevo obilježili su danas 30 godina od pogibije Zorana Cvijetića, prvog ministra unutrašnjih poslova SAO Romanija i načelnika Sarajevsko-romanijsko-birčanskog centra službi bezbjednosti.
Na spomen-obilježje kod mjesta pogibije Cvijetića u Istočnom Sarajevu svijeće su prislužili i cvijeće položili predstavnici Policijske uprave Istočno Sarajevo, MUP-a Republike Srpske, grada Istočno Sarajevo, opština i boračkih organizacija Sokoca, Istočnog Novog Sarajeva, Istočne Ilidže, te Udruženja veterana službi bezbjednosti.
Policijski inspektor Simo Tuševljak rekao je novinarima da je Zoran Cvijetić najveći oficir MUP-a Republike Srpske koji je život ugradio u temelje MUP-a.
“Danas možemo reći da ni on, ni bilo koji pripadnik MUP-a koji je dao život u proteklom ratu, to nisu učinili uzalud. Danas je MUP Srpske jači nego ikada, ostaće na braniku Srpske i biti temelj Republike Srpske, kao što je bio i te 1992. godine”, naglasio je Tuševljak.
Predsjednik Udruženja veterana službi bezbjednosti Republike Srpske – Podružnica Istočno Sarajevo Radovan Pejić zahvalio je okupljenima što iz godine u godinu dolaze da odaju počast Cvijetiću i na taj način čuvaju uspomenu na lik i djelo velikog heroja.
“Zoran Cvijetić bio je jedan od osnivača MUP-a, koji se od postrojavanja policije 30. marta 1992. godine na Sokocu iz dana u dan razvija i jača. Cijenimo da je MUP danas jedna od najjačih institucija u Republici Srpskoj koja svim građanima garantuje mir i stabilnost”, naglasio je Pejić.
On je podsjetio da je Cvijetić smijenjen sa mjesta načelnika Stanice javne bezbjednosti Sokolac još prije osnivanja SAO Romanije, jer je zaustavio konvoje sa oružjem namijenjenim za pripadnike paravojnih “Zelenih beretki” i “Patriotske lige” i oduzeo ga.
Načelnik opštine Sokolac Milovan Bjelica rekao je da je malo ko osim Cvijetića imao hrabrosti da prihvati funkciju ministra unutrašnjih poslova SAO Romanije čija je zona odgovornosti tada bila od Brčkog do Foče.
On je naveo da je tokom rata bilo ponuđeno da se Centar službi bezbjednosti Srpsko Sarajevo preseli u Vlasenicu, ali da je Cvijetić to odbio rekavši da ako bi Centar bio izmješten onda niko od naroda ne bi ostao u Lukavici jer bi pomislili da je taj prostor žrtvovan.
“Zoran je žrtvovao sebe u interesu naroda i Republike Srpske. Zahvaljujem svim njegovim saborcima, kao i opštinama Istočno Novo Sarajevo, Istočna Ilidža i gradu Istočno Sarajevo što čuvaju uspomenu na Cvijetića, čija je uloga u stvaranju Srpske nemjerljiva”, istakao je Bjelica.
Zamjenik predsjednika Predsjedništva Boračke organizacije Republike Srpske Goran Šehovac naglasio je da heroji kakav je bio Cvijetić ne smiju biti zaboravljeni, jer je riječ o čovjeku koji je mnogo uradio za organizaciju MUP-a, a na kraju dao i život za Srpsku.
Načelnik Sarajevsko-romanijsko-birčanskog centra službi bezbjednosti Zoran Cvijetić poginuo je 11. januara 1994. godine u Lukavici, pogođen snajperskim hicima pripadnika takozvane Armije BiH sa brda Mojmilo.