Ћук: На четири локације нисмо нашли преживјеле, ситуација и даље тешка
Извор: Глас Српске
Припадници Специјализоване јединице Цивилне заштите Републике Српске за трагање и спасавање из рушевина са псом трагачем претражили су још четири локације у земљотресом разореном турском граду Кахраманмарашу, али, нажалост, нису пронашли преживјеле, рекао је Срни замјеник директора Цивилне заштите Ненад Ћук.
Ћук је рекао да је тим од 15 спасилаца са колегама из Турске агенције за заштиту и спасавање (АФАД) након добијених информација о могућим преживјелим лицима, претраживао рушевине у самом центру града.
-Ситуација је и даље тешка, нема струје, присутна је паника на сваком кораку. Неописиво је, сва та смрт и разарање – навео је Ћук.
Према његовим ријечима, Турци су сваки дан све боље ораганизовани, а на терен је, осим турске, пристигла азербејџанска војска која помаже у рашчишћавању и логистици.
Ћук је рекао да константно пристиже нова хуманитарна помоћ, те да су по цијелом граду направљени пунктови за подјелу хране.
Он је нагласио да се нови потреси константно осјећају, што значи да се тло још није смирило.
-Наши момци су добро. Водимо рачуна о њиховој безбједности и предузимамо све неопходне мјере да им обезбиједимо све што им треба. Ово је, ипак, нешто ново за све – закључио је Ћук.
И вршилац дужности директора Републичке управе цивилне заштите Милан Новитовић наглашава да су услови изузетно тешки.
– Што се тиче нашег тима, они су већ сат и по на терену. Сваког јутра спасилачки тим је од шест до 19 часова на терену. Изузетно је тешко вријеме, хладно је, али смо опремљени – каже Новитовић.
Како истиче, напорно се ради да се испуни мисија Републике Српске у циљу помоћи турском народу.
– Наш специјалистички тим ради на рашчишћавању и проналажењу људи. До сада су то била смртно страдала лица, али се надамо да ћемо пронаћи и преживјеле. Укупна штета је немјерљива – истиче Новитовић.
Специјалистички тим Српске је у пуном капацитету, али раде у смјенама.
– Овдје људима свега недостаје. Помоћ долази из разних градова. Велики је број незбинутих људи, проводе ноћи на отвореном – рекао је Новитовић за РТРС.
Напомиње да је ово је несрећа страховитих размјера.
– Каква је ситуација, ми ћемо морати остати овдје минимум од три до шест мјесеци. Оваква штета не може да се ријеши за три мјесеца, огроман проблем нам представља и то што ноћу може да буде и до минус 20 – нагласио је Новитовић.
Истиче да је мисија специјалистичког тима да пружи помоћ угроженима, али и да имају обавезу да воде рачуна о безбједности свог тима.
Додаје да је подршка њиховом тиму народа из Републике Српске немјерљива.
– Замолио бих да свим породицама наших спасиоца који су у акцији у Турској, пренесете поруку, да су сви безбједни и да ће се сви живи и здрави вратити својим домовима – закључио је Новитовић.
Према подацима Афада, број погинулих у разорном земљотресу у Турској повећан је на 18.342, а 74.242 људи је повријеђено.
Јак земљотрес магнитуде 7,9 степени по Рихтеру погодио је дијелове Турске и Сирије у раним јутарњим часовима у понедјељак, 6. фебруара. Хиљаде људи су погинуле, а хиљаде остале без крова над главом.