Sun. Oct 13, 2024
ћирилица /латиница

Шешлија: У Болници “Србија” у 2022. највећи број хоспитализованих пацијената

Извор: Срна

У Болници “Србија” у Источном Сарајеву у протеклој години хоспитализована су 12.872 пацијента, што је за 16 одсто више него у 2021. години, а највише у протеклих 30 година што показује да се враћа повјерење грађана у ову здравствену установу, рекао је Срни директор Небојша Шешлија.

Шешлија је истакао да су у 2022. години обавили 58.709 амбулантних прегледа, што је за 13 одсто више него претходне године, а имали су и 4.000 оперативних захвата што је увећање за 22 одсто.

Сумирајући резултате за 2022. годину, Шешлија је навео да се може рећи да се повећао број пацијената и да је резултат тога и нови објекат који је направљен захваљујући Влади Републике Српске, који је усељен у марту 2019. године и који је урађен по свим европским стандардима.

Шешлија је подсјетио да је нова болница опремљена савременом опремом, а доктори су добили могућност бољег рада и адекватног кориштења свих тих апарата неопходних за квалитетно збрињавање свих пацијената.

“Најважније је да су пацијенти Сарајевско-романијске регије напокон добили објекат достојан за њихово лијечење и збрињавање”, истакао је Шешлија.

Он је нагласио да је током ковид пандемије опремљеност објекта допринијела да се што лакше и безболније суоче са проблемима насталим појавом вируса корона, та да су могли адекватно да збрину и лијече све пацијенте.

Према његовим ријечима, у 2022. години су имали највећи број збринутих и лијечених пацијената у протеклих 30 година, од када ова здравствена установа постоји као општа болница.

“Менаџмент болнице активно ради на едукацији кадрова и увођењу савремених процедура које се примјењују у свим европским центрима у сарадњи са Министарством здравља и Институтом за јавно здравље Српске”, истакао је Шешлија и додао да све то утиче на повратак повјерења пацијената у ову здравствену установу.

Шешлија је нагласио да праве значајне искораке у васкуларној хирургији и сада могу квалитетно збринути све пацијенте који не морају да иду у друге установе.

Он је рекао да су направили значајне искораке и у офтамологији гдје биљеже значајна повећања у броју операција које врши њихов доктор у сарадњи са консултантом из Србије, а постали су препознатљиви и у торокалној хирургији и оторини гдје им долазе пацијенти од Требиња до Бијељине.

Шешлија је додао да им је значајна и недавна донација апарата за разбијање камена у бубрегу и да сада њихови уролози једини, поред Клиничког центра у Бањалуци, пружају ову врсту услуге.

“Већ имамо значајан број пацијената гдје људи због дужих листи чекања на Клиничком центру покушавају остварити бржи третман у нашој установи”, напоменуо је он.

Шешлија је рекао да је велики напредак постигнут и у општој хирургији, увођењем лапраскопских процедура у већини оперативних захвата, што је постала препознатљиво за ову установу и већ имају листе чекања и заказане операције, што није био случај у протеклим годинама.

“То су све реални ефекти и показатељи квалитетног рада наше установе”, навео је он и додао да континуирано раде на едукацији свог кадра и тренутно имају 40 доктора на специјализацијама, као и на субспецијализацијама.

Он је нагласио да се ускоро враћа и доктор са специјализације ортопедије и да ће, уз ангажмане гостујућих професора, по први пут моћи и квалитетно одговорити из домена ортопедије на подручју ове регије.

Шешлија је рекао да, уз ангажман познатих професора доктора из других установа, имају помоћ у васкуларној хирургији, торокалној хирургији, офтамологији, а очекује сарадњу и на подручју урологије, гастроентерологије и реуматологије и на тај начин смање листе чекања и пруже нове врсте услуга становништву.

Он је подсјетио да однедавно имају и хипербаричну комору и апарат за мјерење густине костију, што све заједно доприноси повећању броја пацијената.

Шешлија је рекао да све што постижу не би могли без адекватне помоћи Владе Републике Српске и ресорног министарства.

Он истакао да на подручју Сарајевско-романијске регије проблем представља збрињавање срчаних болесника којима је неопходна коронографија и да недостаје ангио-сала гдје би могли пружити најбжу и најквалитетнију услугу.

“Због тога смо приморани да пацијенте шаљемо у у Бањалуку што значајно утиче и на хабање санитетских возила, јер се дешава да по два три пацијента дневно шаљемо за Бањалуку”, рекао је Шешлија.

Он је додао да постоји и добра сарадња са Хелиокоптерским сервисом Републике Српске. 

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com