Црвене стијене на Романији постале Споменик природе

Црвене стијене Споменик природе

Извор: Срна

Влада Републике Српске прогласила је Црвене стијене за Споменик природе, чиме је ово подручје стављено под заштиту ради очувања репрезентативних и атрактивних геоморфолошких и пејзажних обиљежја западног обода планине Романије.

Најмаркантнији облик рељефа су саме Црвене стијене, као репрезентативан примјер широких чела навлака масива Романије, која су рељефно истакнута претежно вертикалним стјеновитим литицама високим више од 100 метара, саопштено је из Бироа Владе за односе са јавношћу.

Теренским истраживањима регистровано је 300 таксона васкуларних биљака, од којих је 10 ендемично за Балканско полуострво. Од појединачних стабала, истиче се бреза испод сипара, која је необичне грађе, коре и станишта, те црни бор, изузетног положаја на литици, хабитуса и станишта.

У поступку проглашења овог заштићеног подручја утврђена је категорија три, Споменик природе.

“Споменик природе је мања, неизмијењена или дјелимично измијењена природна просторна цјелина, објекат или појава, физички јасно изражен, препознатљив и јединствен, репрезентативних геоморфолошких, геолошких, хидрографских, ботаничких и других обиљежја, као и људским радом формирана ботаничка вриједност од научног, естетског, културног или образовног значаја”, наводи се у саопштењу.

Споменик природе “Црвене стијене” простире се на подручју општина Пале и Соколац, у укупној површини од 15,1 хектар, а управљање се повјерава предузећу “Шуме Републике Српске”, Шумском газдинству “Јахорина” Пале и Шумском газдинству “Романија” Соколац.

Након стављања Црвених стијена под заштиту, у Републици Српској постоје 34 заштићена подручја, чија укупна површина износи 73.038 хектара, а што представља 2,96 одсто територије Републике Српске.

Влада Републике Српске упознала се о Информацији о реализацији програма прекограничне сарадње у 2022. години.

Република Српска учествује у три програма прекограничне сарадње и то: Програм прекограничне сарадње БиХ – Црна Гора, Програм прекограничне сарадње Србија-БиХ и трилатерални Интерег програм Хрватска – БиХ – Црна Гора.

“У 2022. години спроведен је Трећи позив у програму са Србијом. Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу је обавјештење о позиву доставило на 527 адреса представника републичких органа управе, јединица локалне самоуправе и других потенцијалних апликаната у Републици Српској”, наводи се у саопштењу.

Организована је радионица у вези са припремом и кандидовањем пројеката у оквиру Трећег позива на којима је учествовало 27 представника институција потенцијалних апликаната, а спроведене су активности подршке проналаску партнера из Србије за апликанте из Српске.

“Резултат Трећег позива и спроведених активности је да су апликанти из Републике Српске укључени у реализацију пет пројеката предложених за финансирање, док је шести пројекат на резервној листи. Укупна вриједност пројеката је 1,78 милиона евра од чега су 1,5 милиона грант средстава. Пројекти из Трећег позива ће почети са реализацијом у 2023. години”, наводи се у саопштењу.

У 2022. години усвојена су сва три програма за период до 2027. године, а буџет сва три програма износи 140 милиона евра и реализоваће се у позивима за пријаву пројеката.

“Приоритетне области за финансирање пројеката су животна средина, управљање климатским промјенама, запошљавање, туризам и културно-историјско насљеђе, здравље, те иновације и предузетништво”, наводи се у саопштењу.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com