Погледајте ко су одликовани појединци и институције поводом Дана Републике

Предсједник Републике Српске уручио је данас одликовања заслужним грађанима и институцијама поводом Дана Републике Српске.

Одликовани су:

Орденом Републике Српске на огрлици

– Њ. Е. Владимир Владимирович Путин, предсједник Руске Федерације

Орденом Републике Српске на ленти

– Његова Светост Архиепископ пећки, Митрополит београдско -карловачки и Патријарх српски г. Порфирије

Орденом заставе Републике Српске са златним вијенцем

– Синиша Михајловић, постхумно, српски професионални фудбалер, тренер, менаџер и спортски великан

– Проф. др Милован Бојић, директор Института за кардиоваскуларне болести “Дедиње”, Београд

– Доц. др Синиша Дучић, специјалиста дечје хирургије и ортопедије, директор Универзитетске дечје клинике “Тиршова”, Београд

– Слободан Станковић, власник компаније Интеграл Инжењеринг из Лакташа

Орденом Његоша I реда

– ЈЗУ Завод за трансфузијску медицину Републике Српске

– ЈУ ОШ “Обудовац”, Обудовац

– ЈУ ОШ “Петар Кочић”, Кола, Бањалука

– ЈУ ОШ “Георги Стојков Раковски”, Бањалука

– Младен Матовић, композитор, умјетнички руководилац и диригент ЖКХ “Бањалучанке” и директор ЈУ “Бански двор – Културни центар”, Бањалука

Орденом Његоша II реда

– ЈУ ОШ “Јеврем Станковић”, Чечава, Теслић

– ЈУ ОШ “Прва основна школа”, Сребреница

– ЈУ ОШ “Вук Караџић”, Турјак, Градишка

– ЈУ СШЦ “Михајло Пупин”, Дервента

– ЈУ Економска школа, Бања Лука

– ЈП Дервентски лист и Радио Дервента

Орденом Његоша III реда

– ЈУ Медицинска школа, Бањалука

– ЈУ Медицинска школа, Добој

– ЈУ ОШ “Вук Караџић”, Забрђе, Угљевик

– ЈУ ОШ “Др Младен Стојановић”, Јошавка

– ЈУ ОШ “Доситеј Обрадовић”, Кнежево

Орденом части са златним зрацима

– Никола Пејаковић, редитељ, сценариста, глумац и умјетник

– Јевгениј Германович Водолазкин, руски научник и прозни писац

– Проф. др Светлана Вујовић, начелник Кабинета за ендокринологију Клиничког центра Србије

– Маринко Роквић, постхумно, српски пјевач народне музике

– Синиша Крагуљ, привредник

Орденом части са сребрним зрацима

– Светислав Станојевић, постхумно, оснивач и први предсједник Врховног суда Републике Српске

– Проф. др Златко Максимовић, директор ЈЗУ Болнице “Свети Врачеви“, Бијељина

– Патрик Барио, пензионисани пуковник француске војске, љекар и члан Независне међународне комисије за страдање Срба у Сарајеву

– Жак Огар, пензионисани пуковник француске војске, 1999. године предводио француске специјалце који су ишли на Косово и Метохију

– Проф. мр Раде Радовић, композитор, умјетнички руководилац и диригент Камерног хора Смјера за црквену музику и појање Музичке академије у Источном Сарајеву

– Добривоје Добрица Агатоновић, српски позоришни и филмски глумац

– Александар Стојковић, српски позоришни и филмски глумац, као и вршилац дужности умјетничког директора Народног позоришта Републике Српске 

– Николина Фригановић, српска позоришна и филмска глумица и првакиња драме Народног позоришта Републике Српске

Орденом Крст Милосрђа

– Др Антонија Верхаз, начелница Клинике за инфективне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске

– Др Младен Дуроњић, начелник Клинике за плућне болести Универзитетског клиничког центра Републике Српске

– Проф. др Лазар Ангелков, субспецијалиста кардиологије на Институту за кардиоваскуларне болести “Дедиње”, Београд

– Мр сц. др Борис Гороња, специјалиста интерне медицине и кардиологије Клинике за кардиохирургију – Центра за трансплатацију срца Универзитетске болнице у Бечу

– Проф. др Петер Фриго, специјалиста гинекологије и акушерства – ендокринолог и шеф Центра за гинеколошку ендокринологију Универзитетске болнице у Бечу

Медаљом заслуга за народ

– Др Љиљана Никшић, амбасадор и координатор за очување традиције српског дипломатског корпуса Министарства спољних послова Републике Србије

– Др Јованка Ластић, директорка Српског образовног центра “Никола Тесла”, у Будимпешти

– Проф. др Драгољуб Ацковић, српски етнолог, политиколог, књижевник и доктор ромолошких наука

– Радован Ивановић, лауреат академске категорије Међународног такмичења “Бела лира” одржаног у руском граду Белгороду и побједник 75. свјетског купа у хармоници одржаног у Швајцарској

– Љиљана Гарача, велика хуманитарка и добротвор из Козарске Дубице

– Сара Ћирковић, репрезентативка Републике Србије у боксу и чланица Боксерског клуба “Обилић”, из Зворника

– Павле Дујаковић, најбољи спортиста Републике Српске у 2022. години, члан репрезентације БиХ и Карате клуба “Енергија – Граве”, из Бањалуке и освајач сребрних медаља са Европског и Свјетског првентства и шампион Балкана у сениорској конкуренцији

– Виктор Милић, члан Кик бокс клуба “Куле”, из Трнова, вишеструки првак БиХ и Републике Србије, освајач Свјетског купа, бронзане медаље на Европском првенству и јуниорски првак свијета у кик боксу

– Јана Ђерић, чланица Кик бокс клуба “Вележ”, из Невесиња и јуниорска првакиња свијета у кик боксу

– Стефан Бунић, члан репрезентације БиХ, као и Ђиу ђицу клуба “Самурај”, из Бањалуке и освајач бронзане медаље на Свјетском првенству у Абу Дабију

– Лука Пејић, члан Карате клуба “Енергија – Граве”, из Бањелуке, најбољи каратиста на свјетској ранг листи у категорији јуниора до 61 кг, освајач сребрне медаље на Европском првенству и златне медаље на Свјетској лиги младих

– Исидора Драгишић, чланица Ђиу ђицу клуба “Самурај”, из Бање Луке и Боксерског клуба “Деспот”, из Бање Луке, као и освајачица сребрне медаље на Свјетском првенству у ђиу ђицу у Абу Дабију

Плакетом “Свети Стефан”

– Матија Ковач, Чајниче, дјечак који је извео херојски подвиг спасавања људског живота из набујале ријеке

– Павле Перендија, Чајниче, дјечак који је извео херојски подвиг спасавања људског живота из набујале ријеке 

– Горица Видовић, Бијељина, I циклус студија, 6. година, Медицинског факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Исидора Арсеновић, Фоча, I циклус студија, 6. година, Медицинског факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Стефан Божић, Бањалука, I циклус студија, 5. година, Медицинског факултета Универзитета у Бањалуци, стипендиста Фонда „Др Милан Јелић”

– Стефан Лопандић, Добој, I циклус студија, 3. година, Академије умјетности Универзитета у Бањалуци, стипендиста Фонда „”Др Милан Јелић”

– Бранка Тодоровић, Добој, II циклус, 1. године, Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Љубица Бакић, Србац, III циклус, 3. године, Медицинског факултета Карл Густав Карус у Дрездену, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Немања Јалић, Бањалука, III циклус, 1. године, Факултета за пољопривредне и биосистемске науке Универзитета у Марибору, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

Јелена Вукаловић, Бањалука, III циклус, 3. године, Физичког факултета Универзитета у Београду, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Кристина Топић, Теслић, III циклус, 3. године, Филозофског факултета Универзитета у Новом Саду, стипендиста Фонда “Др Милан Јелић”

– Елена Мирковић, Физика, 1. разред средње, ЈУ ТШ “Михајло Пупин”, Бијељина

– Небојша Китић, Механика, 1. разред средње, ЈУ СШ “Никола Тесла”, Теслић

– Давид Јојић, Математика, 2. разред средње, ЈУ “Гимназија”, Бањалука

– Ања Мучаловић, Српски језик, 2. разред средње, ЈУ Гимназија, Бања Лука

– Спасоје Кукурић, Физика, 2. разред средње, ЈУ Гимназија “Јован Дучић”, Требиње

– Ђорђе Јегдић, Механика, 2. разред средње, ЈУ СШЦ “Перо Слијепчевић”, Гацко

– Горана Кезија, Ликовни радови – Градина, 2. разред средње, ЈУ Технолошка школа, Бања Лука

– Матија Јанковић, Математика, 3. разред средње, ЈУ Гимназија „Јован Дучић”, Добој

– Петар Јурошевић, Математика, 3. разред средње, ЈУ СШЦ „Милорад Влачић”, Власеница

– Милица Аничић, рецитовање, 3. разред средње, ЈУ Гимназија, Бања Лука 

– Милош Павловић, Математика, 4. разред средње, ЈУ СШЦ „Милорад Влачић”, Власеница

– Марко Димитрић, Математика, 4. разред средње, ЈУ Гимназија, Бања Лука

– Марко Вучић, Физика, Математика и Руски језик, 4. разред средње,
ЈУ Гимназија, Бања Лука 

– Иван Смиљанић, компјутерско конструисање, 4. разред средње, ЈУ СШ „Никола Тесла“, Теслић

– Романа Рогановић, Француски језик и Литерарни радови – Градина, 4. разред средње, ЈУ Гимназија „Јован Дучић“, Требиње

Плакетом “Амблем и застава Републике Српске”

– Мирка Писић, рецитовање, 5. разред ЈУ ОШ „Вук Караџић“, Роћевић, Зворник

– Алекса Мајсторовић, Православна вјеронаука, 6. разред ЈУ ОШ „Васа Чубриловић“, Градишка

– Дариа Стевановић, Српски језик, 7. разред ЈУ ОШ “Вук Караџић”, Бијељина

– Ивана Вођевић, рецитовање, 7. разред ЈУ ОШ “Петар Кочић”, Мркоњић Град

– Вук Јанковић, Математика и Физика, 8. разред ЈУ ОШ „Вук Караџић”, Требиње

-Максим Милић, Ликовни радови – Градина, 8. разред ЈУ ОШ “Десанка Максимовић”, Приједор

– Сергеј Петковић, Информатика, Математика и Физика, 9. разред ЈУ ОШ “Кнез Иво од Семберије”, Бијељина

– Марко Ковачевић, Информатика, 9. разред ЈУ ОШ “Милош Црњански”, Бањалука

– Никола Марчета, Информатика, 9. разред ЈУ ОШ “Змај Јова Јовановић”, Бањалука

– Јелена Ђурђевић, Француски језик, 9. разред ЈУ ОШ “Кнез Иво од Семберије”, Бијељина

– Наташа Радовановић, Руски језик, 9. разред ЈУ ОШ “Свети Сава”, Лопаре

– Сања Зрнић, Руски језик, 9. разред ЈУ ОШ “Десанка Mаксимовић”, Станари

– Моника Марковић, Литерарни радови – Градина, 9. разред ЈУ ОШ “Станко Ракита”, Бањалука

Свечаности су присуствовали српски члан и предсједавајућа Предсједништва БиХ Жељка Цвијановић, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, министри у Влади Српске, представници Српске православне цркве, руски амбасадор у БиХ Игор Калабухов, те званице из јавног, друштвеног и политичког живота Републике Српске, БиХ и Србије.

Filter 2019