Mon. Apr 20, 2026
ћирилица /латиница

Ћосић: Централна прослава 9.јануара у Источном Сарајеву, гдје је стварана Српска

Извор: Срна

Градоначелник Источног Сарајева Љубиша Ћосић рекао је да је значајно то што ће централна прослава 9. јануара – Дана Републике Српске идуће године бити одржана у Источном Сарајеву јер су у свим општинама у саставу тог града стварани Република Српска и њене прве институције.

– На иницијативу предсједника Републике Српске Милорада Додика, који је уједно и предсједник Одбора за прославу Дана Републике Српске, идуће године свечани дефиле организујемо у Источном Сарајеву – нагласио је Ћосић.

Он сматра да је и раније централна прослава требало да се одржава у овом граду.

Ћосић је рекао да ће свечана академија поводом Дана Републике бити одржана у Бањалуци, а у Источном Сарајеву свечани дефиле, који је ранијих година организован на бањалучким улицама.

Он је додао да ће у оквиру обиљежавања Дана Републике бити одржан и концерт Полицијског оркестра, те положени вијенци на Војничком спомен-гробљу Мали Зејтинлик на Сокоцу.

Република Српска основана је 9. јануара 1992. године под првобитним називом Српска Република БиХ.

Основали су је српски посланици у тадашњој Скупштини БиХ, након што су прегласани у кључним питањима која су се тицала опстанка Југославије и након што су припадници друга два народа кренули у сецесију мимо воље Срба који су имали конститутивни статус.

©citajfilter.com 2019-2024 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com