Milica Šiljak: “Pred našim maturantima je mnogo pitanja…”
Autor: FILTER/ V.P.
Milica Šiljak, 2011. godine upisuje Filozofski fakultet na Palama – studijski program Sociologija. Studije završava 2015. godine sa prosječnom ocjenom 9.40 i stiče zvanje Diplomirani sociolog.
Po završetku osnovnih studija upisuje drugi ciklus koji završava 2017. godine sa odbranjenom master tezom pod nazivom “Sociološki aspekti etičke distance u multietničkom društvu – primjer BiH”, pod mentorstvom prof. dr Biljane Milošević –Šošo.
Tokom studija na drugom ciklusu, Milica radi kao sekretar Sociološkog društva Republike Srpske i sekretar redakcije časopisa “Sociološki godišnjak.” Na Filozofskom fakultetu na Palama počinje da radi kao saradnik u nastavi – asistent od oktobra 2018. godine ali i kao sekretar Katedre za sociologiju i socijalni rad.
Ponosno ističe da je trenutno student doktorskih studija na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci.
FILTER: Zašto se opredijeliti za Studijski program za sociologiju i socijalni rad i ostati u Republici Srpskoj?
Milica Šiljak: “Studijski program za sociologiju omogućava studentima sticanje nastavničkih znanja i vještina potrebnih za kreativno uključivanje u nastavni proces, zatim naučnih znanja neophodnih za tumačenje fenomena modernog društva, društvenih procesa i promjena, te njegove nauke, kulture, umjetnosti, kao i njihovo međudjelovanje sa srodnim naučnim disciplinama. Studijski program sociologija zasnovana je na uvidu u fundamentalna teorijska i praktična dostignuća socioloških nauka gdje se stiče uvid u jedan human poziv. Proces modernizacije studijskih programa nije zaobišao ni studijski program za sociologiju, kada je 2017/18 godine pokrenuo još jedan izlazni profil –socijalni rad! Kada završe osnovne akademske studije, studentima se ostvaruju mogućnosti zaposlenja u struci kao: profesorima sociologije, demokratije i ljudskih prava, kulture religije u srednjim i osnovnim školama. Stečenim znanjem diplomirani sociolozi mogu da izvode nastavu u srednjim školama, a pored nastavničkog poziva, mogu da rade u različitim društvenim institucijama, kao što su: agencije za statistiku, pozicijama koje se bave ljudskim resursima ali i u institucijama lokalne i drzavne uprave. Ukoliko se opredijele za drugi izlazni profil, kao diplomirani socijani radnik, mogu obavljati poslove u centrima za socijani rad, institucijama koje vode brigu o ljudima sa različitim oblicima poteškoća, kao što su osobe sa invaliditetom, domovi za stare ili kazneno popravnim domovima.
Pred našim maturantima je mnogo pitanja, koji poziv izabrati, čime se baviti u budućnosti i sl. Ne tako davno i ja sam imala iste dileme ali čvrsto sam odlučila ostati u Republici Srpskoj, da studiram, živim i radim u našoj zemlji! Živjeti blizu svojih roditelja, prijatelja i u svom domu za mene je najveći razlog i motiv da se angažujem na mnogim poljima. Smatram, da se u našoj zemlji ipak cijeni znanje i njegova moć, i to već godinama unazad dokazuju mladi i visoko obrazovani ljudi. Vjerujem da ćemo zajedničkim snagama uspjeti u borbama i izazovima koje nam donosi savremeno društvo.
FILTER: Milice, šta bi bila vaša poruka mladim i budućim kolegama?
Milica Šiljak: Mladim generacijama i budućim kolegama bih poručila da studiraju i rade ono što vole i u čemu se pronalaze, a ako njihov izbor bude Studijski program za sociologiju i socijalni rad, vjerujem da se neće pokajati, je im nudimo multidisciplinarna znanja u različitim oblastima, koje su primjenjive u savremenom društvu!
Ostanite kući – studirajte u Republici Srpskoj, studirajte na Filozofskom fakultetu na Palama!