ДЕЈАНА СТАНИЋ: Будућност је у развоју пољопривредне производње
Извор: СРНА
Декан Пољопривредног факултета Универзитета у Источном Сарајеву Дејана Станић рекла је да очекује да ће предостојећи упис нове генерације студената бити задовољавајући јер сматра да је будућност управо у развоју пољопривредне производње, чега су многи постали свјесни у тренутној епидемиолошкој ситуацији.
“Многи од нас су током појаве вируса корона схватили значај пољопривредне производње и притом искористили расположиве ресурсе с циљем производње здраве, домаће хране, што је свакако за подршку и похвалу уз наду да ће се тај тренд наставити“, рекла је Станићева.
Станићева сматра да Република Српска и БиХ имају изузетно повољне услове за развој пољопривредне производње, да располажу са бројним природним ресурсима, а да се само активним учешћем високо образованог кадра омогућава стручна примјена савремених мјера у производњи и на тај начин обезбјеђује довољна количина хране за домаће и инострано тржиште.
“Наша очекивања су да су млади који би требало да направе избор при упису факултета, свјесни тога, као и чињенице да производња здраве хране данас представља све већи задатак и изазов у времену великих динамичких промјена и потрошачког друштва“, истакла је Станићева.
Станићева је нагласила да од надлежног министарства очекују повратну информацију о одобреним уписним квотама за сва три циклуса студија, напомињући да с циљем што бољег уписа активно учествују у реализацији промотивних активности путем веб сајта факултета, средстава јавног информисања и друштвених мрежа.
“Пољопривредни факултет будућим студентима нуди студијски програм Пољопривреда који се реализује у Источном Сарајеву и у одјељењу у Бијељини, те студијски програм Шумарство у Власеници. У оквиру студијског програма Пољопривреда постоје три смјера, а то су општи, биљна производња и сточарство“, појаснила је Станићева.
Она је навела да Факултет располаже са лабораторијама за хемију, агропедолошку лабораторију, за биологију и микробиологију, за ратарство и сјеменарство, те за заштиту биљака.
“Факултет посједује савремену лабораторијску и техничку опрему за обављање научноистраживачког рада настојећи да обезбиједи услове за стручно усавршавање наставника и сарадника. Циљ је да у наредном периоду повећамо број стручног кадра у лабораторијама како би се искориштеност опреме повећала на максималан ниво“, истакла је Станићева.
Она каже да Пољопривредни факултет, у оквиру пројектних активности, има у виду набавку неких од специфичних метеоролошких станица с циљем праћења метеоролошких параметара који су незаобилазни сегмент у реализацији научноистраживачког рада.
“Наш факултет је од Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске овлаштен за обављање послова одређивања основних и допунских параметара плодности земљишта и давање одговарајућих препорука, што свакако представља значајан вид сарадње са пољопривредним произвођачима и привредним субјектима, али и наше промоције“, истакла је Станићева.
Имајући у виду да је одржавање наставе на даљину нешто сасвим ново за све, Станићева је нагласила да су задовољни реализацијом наставног процеса на овај начин и да су га добро прихватили студенти и наставно особље Пољопривредног факултета.
Према њеним ријечима, предности одржавања наставе на даљину се огледају у великој уштеди времена, мислећи прије свега на одвијање наставе у ођељењима, односно ван сједишта факултета.
“Међутим, постоје и бројни недостаци који се, прије свега, огледају у немогућности одвијања лабораторијске, практичне наставе и вјежби који представљају јако битан сегмент наставног садржаја“, указала је Станићева.
Она је навела да, када је ријеч о међународној размјени, на Пољопривредном факултету од почетка љетног семестра текуће школске године бораве двије студенткиње са државног Пољопривредног универзитета из Вороњежа, а на поменутом Универзитету у Русији, бораве два студента Пољопривредног факултета, са којима су у сталном контакту.
“Пољопривредни факултет већ дуги низ година остварује посебно успјешну сарадњу са овим универзитетом из Русије, која се огледа у размјени студената и наставног особља, организовању љетне школе и других активности, што доприноси јачању заједничког рада“, напоменула је Станићева.
Она је истакла и значај међународног симпозијума “Агросим”, који Пољопривредни факултет са већим бројем институција из иностранства традиционално организује на Јахорини почетком октобра са учесницима из више од 80 земаља.
“Симпозијум представља идеалну прилику за размјену идеја, јачање постојећих и остваривање нових академских мрежа, као и за подстицање дијалога између академске заједнице, јавних институција и приватног сектора, што све заједно доприноси значајном виду промоције Пољопривредног факултета и Универзитета у Источном Сарајеву“, каже Станићева.