Градски превоз – колико пара толико и линија

Аутор: ФИЛТЕР/ М.К.
Јавни градски превоз у надлежности је Града Источно Сарајево. О стању у овој области говорило се на посљедњој сједници Скупштине града, када је пред одборницима била Информација о функционисању превоза у 2019. години (са приједлогом мјера за побољшање).
У одјељењу за просторно уређење, саобраћај и стамбено-комуналне послове, које је обрадило информацију, као прву мјеру за побољшање наводе – „Донијети стратегију јавног градског саобраћаја на подручју града“
Друга мјера би требала бити дефинисање статуса аутобуских надстрешница, а трећа набавка и постављање надстрешница.

Нажалост, информације попут ове, извјештаји и одлуке нису доступни сваком грађанину – на званичном интернет порталу Града Источно Сарајево много је свакодневних вијести, али материјала на основу којих одборници доносе одлуке нема.
Како сваки појединац има право да буде информисан о томе шта надлежни раде на испуњавању свакодневних потреба грађана, преносимо вам најважније информације у вези са јавним градским превозом.
Који су проблеми?
На почетку Информације о функционисању јавног градског превоза на подручју Источног Сарајева наводе се проблеми у организацији превоза.
Као највећи означени су велика површина града, недовољно насељена мјеста, удаљеност руралних мјеста од центра општина, лоша и неуређена путна инфраструктура.
Најизраженији проблем ипак је недовољан број путника.
„Радничка популација због затварања фабрика и индустрије, које су раније запошљавале велики број радника и који су користили јавни градски превоз, је скроз нестала. Лоша путна инфраструктура и смањен број путника су узрок малог броја обртаполазака на свим линијама које тако постају нерентабилне и непотребне, те се исте због наведених разлога и даље гасе и престају саобраћати“, наводи се у информацији.
Суфинансирање
Град Источно Сарајево је у прошлој години буџетом планирао 278 000 КМ за суфинансирање нерентабилних линија и полазака на појединим линијама.

Износи су одређени Правилником за додјелу средстава финансијске помоћи јавног градског и приградског превоза на подручју града Источно Сарајево.
По општинама у којима се субвенционишу нерентабилне линије преглед мјесечних средстава изгледа овако: Пале 5 556 КМ, Соколац 4 202 КМ, Источни Стари Град 4 101, Трново 1 595 КМ, Источна Илиџа 1 483 КМ, Источно Ново Сарајево 3 121 КМ.
Град је у претходној години са 30 000 КМ финансирао и ванредни превоз дјеце кроз програм бесплатног скијања на Јахорини.
Контрола и надзор
Како би се обезбиједила боља контрола и надзор над одвијањем превоза на утврђеним линијама, Град је у сарадњи са градском Развојном агенцијом реализовао пројекат „Паметан превоз“, наводи се још у информацији.
„Инсталисано је 25 уређаја у возилима превозника и обезбијеђено централизованоприкупљање података везаних за одржавање линија, као и израда апликације за мобилне телефоне…Овим пројектом обезбијеђена је потребна ИКТ инфраструктура како би се обезбиједило и на вријеме могло приступити веб апликацији.“
Остале активности
За вертикалну сигнализацију потрошено је 29 988 КМ, а за хоризонталну 52 648 КМ.
Град је у 2019. на подручју шест градских општина финансрао постављање.
– 230 саобраћајних знакова
– 10 путоказа, табли и туристичке сигнализације
– 2 саобраћајна огледала
– 12 „лежећих полицајаца“
У Информацији се наводи и да је „поправљен већи број поломљених, изваљених и оштећених саобраћајних знакова, путоказа и путоказних табли“.
Наводи се и то да средства за обиљежавање хоризонталне сигнализације нису довољна јер је изграђен велики број нових улица и паркинг простора, па би ова средства требало повећати.
„У наредном периоду је потребно издвајати много већа средства за обиљежавање хоризонталне сигнализације. Потребно је нагласити да се ова сигнализација по правилу у ужим и централним дијеловима свих већих градова обиљежава два пута (прије и послије зиме) због веће густине саобраћаја и бржег хабања“.
У Информацији пише и то да је постојаност боје по атестима произвођача шест мјесеци, а да посебан проблем код нас представљају „прљаве улице, со и фракција која се користи за посипање путева и улица у зимском периоду а послије тога јако споро и готово никако у појединим улицама не уклања“.