Љекарска лиценца из БиХ важиће у свим земљама ЦЕФТА
Извор: Независне
Уколико се спроведе у дјело оно што је договорено и потписано на састанку Заједничког комитета ЦЕФТА(енгл.Central European Free Trade Agreement, CEFTA), одржаном у сриједу у Тирани, лиценце и професионалне квалификације издате у једној земљи важиће у свих седам земаља, као и царинска документација коју припреми, рецимо, оператор у БиХ важиће у свим земљама потписницама ЦЕФТА споразума.
“Правац којим иде регион је додатно растерећење и укидање препрека на границама како би се што више олакшао промет робе. Свако додатно поједностављење има подршку наше привреде како не бисмо губили вријеме и то су добри правци којима треба ићи”, рекао је за “Независне” Владимир Благојевић, портпарол Привредне коморе Републике Српске.
Након састанка Заједничког комитета ЦЕФТА саопштено је да потписани протоколи о трговини и услугама треба да омогуће компанијама међусобно признавање посебних лиценци, професионалних квалификација и једноставност е-трговине.
“То би требало да значи да ће једном када се добије лиценца на једном од тржишта она вриједити на свих седам. Овај протокол обезбиједиће правну основу за будуће међусобно признавање професионалних квалификација“, наведено је у саопштењу, у којем се додаје да у суштини, када се протокол буде примјењивао, то значи да инжењер или љекар из једне државе без икаквих препрека може да добије посао у другој држави потписници ЦЕФТА.
Овај протокол, да би ступио на снагу, треба да ратификују парламенти свих седам земља ЦЕФТА, док би споразум који је усвојен и који би омогућио знатно лакши царински поступак у примјени требало да буде од априла наредне године.
“Након што царинску документацију припреми један оператор, неће морати пролазити исте поступке на сваком царинском мјесту унутар седам држава ЦЕФТА. То не само да ће олакшати поступке на граници, него ће такође помоћи у изградњи повјерења између странака које ће поштовати и примјењивати исте поступке”, саопштили су из ЦЕФТА.
Kада је ријеч о приоритетима, на годишњем састанку ЦЕФТА било је ријечи о томе да већ наредне године буде уведен надзор тржишта за индустријске производе, што би значило, ако неки производ буде проглашен несигурним у некој од земаља ЦЕФТА, да га и остале државе третирају као несигуран. Идуће године чланице ЦЕФТА требало би да покрену и међурегионалну регулаторну сарадњу у барем једном сектору, и то у поштанским услугама или грађевинарству.
“Планирано је и унапређење постојеће електронске размјене података, а кренуће се од размјене царинске документације, укључујући и ветеринарску, фитосанитарну и јавно здравствену документацију и информације”, закључено је на састанку ЦЕФТА.
Учесници годишњег ЦЕФТА састанка потписали су и уговор о даљем финансирању активности ЦЕФТА, као и Kоморско-инвестиционог форума западнобалканске шесторке, Европске комисије и Њемачке организације за међународну сарадњу у висини од десет милиона евра.
“Постоје иницијативе и за нове царинске уније, и то је добро, али би требало то јасно дефинисати. С једне стране имамо увезивање, растерећење и све остало, а с друге стране имамо ситуацију да се не поштује ЦЕФТА и да Kосово уводи таксе, а не сноси никакве санкције јер то није предвиђено споразумом. То се прије свега мора разријешити”, рекао је Благојевић.
Подсјећања ради, ЦЕФТА су крајем 2006. године потписали Црна Гора, Албанија, Босна и Херцеговина, Сјеверна Македонија, Молдавија, Бугарска, Румунија, Хрватска, Србија и Kосово, а након што су постале чланице ЕУ, Бугарска, Румунија и Хрватска иступиле су из ЦЕФТА.