Sat. Apr 20, 2024
ћирилица /латиница

ТРБ-примјер успјешног пословања

Извор: klix.ba, trb.ba

Прије деценију нико није могао вјеровати да Технички ремонт у Братунцу (ТРБ) може вратити своју бившу славу. Данас у Техничком ремонту који дјелује у сфери намјенске индустрије у братуначком одјељењу ради више од 200 особа, а производе оклопна возила и пиштоље те врше ремонт наоружања и војне опреме.

Историја предузећа

Основано 1955. године као државно предузеће са двије радионице за одржавање, поправку и ремонт моторних возила, током година прераста у главно складиште Оружаних снага Југославије са преко 1500 запослених, производним погоном и простором за складиштење на површини од 22000 м2. По завршетку рата је премјештено у Братунац гдје је наставило пословати у истом обиму.

У 2014. години дошао је страни инвеститор, власник јужноафричке компаније ELW GLOBAL који је за мање од годину дана измирио сва дуговања према радницима и добављачима, а од уласка у компанију до данас уложио је више од 10 милиона евра у покретање производње.

Поред производних погона у Братунцу Технички ремонт дјелује и у Бијељини, гдје је запослено додатних 100 радника.У братуначким халама у протеклом периоду уложена су одређена новчана средства како би се развило неколико нових производа, попут пиштоља РС9 Вампир, мултифункционалног оклопног возила Деспот те машине за деминирање МХ-17.

РС9 Вампир

РС9 Вампир спада у генерацију пиштоља са максималним учинком. Због својих одличних конструкцијских решења, ергономије, савремених метода израде, пиштољ се истиче прецизношћу, тачношћу и функционалношћу. Дизајн са собом доноси ергономску и ефикасну карактеристику, а развој пиштоља трајао је од 2014. до 2019. године. Ријеч је о службеном пиштољу који је израђен од челика и дуралуминија, користи муницију девет милиметара, а капацитет магазина је 18 метака, што је више у односу на конкурентне моделе.

Деспот

Иза тима инжињера братуначког Техничког ремонта налази се још један успјех, а ријеч је о креирању мултифункционалног оклопног возила под називом Деспот. Прва два прототипа су већ израђена и налазе се на кориштењу у Министарству унутрашњих послова РС. Основни концепт Деспота заснован је на вишенамјенској шасији од склопова погона и преноса снаге, као и независном систему ослањања који омогућава висок степен покретљивости у свим временским и теренским условима. Деспот је дужине 6,05 метара и висине 2,7 метара, с максималном масом од 14 тона. Може развити брзину до 120 километара на сат, савладава нагиб од 50 степени, као и бочни нагиб од 30 степени, а има и могућност кретања по води вишој од једног метра. Без проблема савладава вертикалне препреке висине до пола метра и потпуно је функционалан на температурама од минус 40 до плус 50 степени Целзија.

Kроз низ производа Техничког ремонта наводи се и машина за деминирање која је већ у употреби у Цивилној заштити РС, а неколико примјерака је продато Уједињеним нацијама и Министарству одбране БиХ.

Један од проблема са којима се суочава Технички ремонт у Братунцу је недостатак радне снаге. У дефицитарним занимањима наводе вариоце, машинске техничаре, браваре, лакирере, фарбаре, стругаче и глодаре.У овој фабрици млади људи приликом доласка на посао пролазе и кроз разне обуке. Због тога што средњошколци углавном не пролазе кроз адекватну практичну наставу у процесу образовања остварена је сарадња са тамошњим средњошколским центром па ученици другог и трећег разреда долазе на праксу, а омогућен је останак у компанији по завршетку школовања.

©citajfilter.com 2019-2023 * Оснивач и издавач: Centar media d.o.o. * Главни и одговорни уредник: Мира Костовић * Контакт: citajfilter@gmail.com